Икономист: Да не употребяваме "липса" и "дупка, когато говорим за КТБ 23.10 | 10:30

Не може да се говори за кражби, смята Владимир Каролев

От iNews.bg

Когато говорим за КТБ, не трябва да се употребяват думите "дупка” и "липса”. Цифрата, посочена в одитния доклад на БНБ, "е счетоводна оценка на обезценка на активите на банката". Това обясни в ефира на БНТ икономистът Владимир Каролев.

По думите му в този доклад няма страшните неща, които са се говорели преди това, за изнесени пари с чували и липсващи кредитни досиета.

Икономистът обясни, че от централната банка са оставили вратичка, тъй като има проявен интерес от инвеститори следващият парламент да промени закона и да не се обяви банката в несъстоятелност. Според сегашното законодателство БНБ трябва в 5-дневен срок, след като една банка е с отрицателен капитал, да премине към обявяване във фалит и изплащане на гарантираните депозити, уточни Каролев.

Експертът изрази съмнение инвеститорите да се откажат от идеята си за оздравяване въпреки резултатите от одита, макар че по думите му на теория е възможно.

"Всеки инвеститор си има собствена оценка за риска. Ако бъде позволено на консорциума да даде предложение за КТБ, то ще им бъде позволено да направят собствена оценка на кредитния портфейл, което става за 3-4 седмици. Възможно е да се откажат, но е по-вероятно да не го направят", заяви икономистът.

"По това, което аз видях, банката си отговаря към името. Тя е корпоративна и търговска банка. Само 40 млн. лева не са кредити към фирми, а са кредити към физически лица. Това е изключение в сравнение с другите банки", заяви още Каролев.

По думите му не може да се говори за кражби или липси. Фирмите, които са взели кредити на теория, е възможно да започнат да обжалват в съда, че няма достатъчно добра документация и те не са взели въпросната сума, коментира той.

"Обезценката се дължи на липсата на достатъчно документи. Тези милиарди обаче не са давани с куфарчета, а с банкови преводи, и това е отразено в най-важния документ на банката", обясни икономистът.

Водещи

Най-четени