Икономисти: КТБ може да бъде спасена 05.10 | 22:44

Банката има капацитет, след като успя да удържи на натиска, смятат те

От Кремена Бедерева

При всички възможни варианти най-скъпият е да се остави банката да фалира. Това каза икономистът Емил Хърсев в ефира на TV7 относно казуса КТБ.

Има вариант тя да бъде обявена в несъстоятелност и да функционира като самостоятелно предприятие, допълни още той.

Банката може да бъде спасена, може да бъде оздравена, убеден е юристът и бивш социален министър министър Иван Нейков. Това трябва да бъде целта. Всеки опит, който се прави, за да се замажат нещата, означава, че някой го тресе голям страх. Спасяването ще помогне да се разбере какво е станало, имаше ли някой, който нарочи банката, за да я унищожи, уверен е Нейков.

По думите му до момента, в който ние сме готови да дадем на катаджията 20 лв., за да се отървем от отговорността си, докато това нещо не си отиде, ние няма да станем нормална държава.

"КТБ не е пирамида", категоричен бе Хърсев. При пирамидата няма активи, а само пасиви. КТБ има активи", защити тезата си финансистът.

Начинът, по който се управляваше казусът "КТБ", натрупа много негативи и на БНБ, и на държавата, смята Емил Хърсев.

Друг бивш социален министър - Христина Христова, призова първо да се изчакат одиторските доклади. "Без да съм специалист по банково дело, мисля че тази банка имаше капацитет да работи, след като може да издържи такова теглене на средства", каза Христова.

На 20 юни Българска народна банка (БНБ) постави Корпоративна търговска банка (КТБ) под специален надзор, а 2 дни по-късно постави и по-малката - Търговска банка "Виктория". Над 5000 вложители нямат достъп до спестяванията си. Близо 100 фирми не могат да изплащат заплати, десетки общини поискаха средства от държавата за най-неотложните си разходи.

Водещи

Най-четени