Икономисти: Новото правителство да спре помощта за бизнеса 27.11 | 11:29
Икономиката вече няма нужда от антикризисна подкрепа, смятат от ИПИ

Новото правителство трябва да спре помощта за бизнеса заради пандемията, съветват икономисти. Експертите твърдят, че икономиката вече няма нужда от антикризисна подкрепа. От Института за пазарна икономика призоваха този дебат да започне още от началото на следващата година.
Приоритет на новото правителство трябва да бъде постигането на по-висок процент на ваксинация, за да се държи пандемията под контрол и да се гарантира по-висок икономически растеж. А мерките в подкрепа на бизнеса постепенно трябва да отпаднат, коментира Петър Ганев, старши изследовател от Института за пазарна икономика:
"Голяма част от нашата икономика не е затворена. Едно преработващо предприятие не е ударено от мерките, така че такъв тип бизнеси много трудно вече могат да аргументират, защо трябва да бъдат подпомагани. Секторите, които са ударени - хотели, ресторанти, заведения, те имат все още аргумент, но ние постепенно вървим към момента, в който всички тези мерки трябва да отпаднат".
Ситуацията, в която държавата разписа подкрепата за икономиката вече е различна и бизнесът трябва да може да работи в новите условия, посочи още Петър Ганев:
"Няма причина държавата да подкрепя заплатите в частни предприятия тогава, когато пандемията е под контрол. Вече въпросът е, от кой момента пандемията е под контрол, но по всичко личи, че малко по малко се приближаваме към този момент".
Водещи
-
Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото
Рискът вече не е само от глобалният икономически сблъсък, рискът вече е към глобален военен...
15.06 | 08:23
-
Израел нанасе нови удари по Техеран
Убити са още трима ирански ядрени учени, с което общият им брой достигна девет
14.06 | 18:00
-
Българин е открит мъртъв в каравана в Серес
Най-вероятно е убит, посочват от гръцката полиция
14.06 | 17:40
-
19-годишна криминално проявена блъсна дете в инвалидна количка във Велинград
Тя се опитала да избяга
14.06 | 17:20
Най-четени
-
Само за 5 г.: Близо 800 старци са намерили смъртта си в домовете на ужаите в с. Ягода
От началото на 2025 г. до извеждането на хората от домовете през миналата седмица са починали...
14.06 | 11:00
-
Проф. Габровски: Зад скандалите с нелегални хосписи стои дълбок социален и медицински проблем
Застаряващото население, масовата емиграция и катастрофалният недостиг на медицински кадри...
14.06 | 12:40
-
Как доматите от 1,30 лв. стават 4 лв. от градината до магазина
Зеленчукопроизводители настояват на пазара да няма вносните стоки в периода, когато има свежа...
14.06 | 13:20