Икономическият растеж за третото тримесечие се оказа по-висок 09.12 | 12:50
Ръстът на годишна база е 0,5% спрямо експресни оценки за +0,2%

Икономиката на България е нараснала с 0,5% за третото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Експресните оценки на НСИ, обявени през ноември, показваха растеж от 0,2%.
Според новата статистика растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) възлиза на 0,7 на сто. БВП за деветмесечието на 2010 г. намалява с 0,2% спрямо същия период на предходната година.
Произведеният БВП през третото тримесечие на 2010 г. е 19,403 млрд. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат по 2581,2 лв.
За деветмесечието БВП възлиза на 50,664 млрд. лв.
Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 1,7 процентни пункта през третото тримесечие на 2010 г. спрямо същото тримесечие на предходната година и достига до 29,4% през третото тримесечие на 2010 г.
Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, е 60,1%, което е с 0,5 процентни пункта повече спрямо съответния период на предходната година.
Относителният дял на аграрния сектор се увеличава с 1,2 процентни пункта и достига до 10,5%.
Основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има износът на стоки и услуги, който се увеличава с 18,5%. Вносът бележи ръст, но по-слаб - от 3%, отразявайки все още слабото вътрешно потребление.
Останалите компоненти на БВП отчитат спад. Най-съществено намаление регистрира колективното потребление - със 7,8%, следвано от индивидуалното потребление, чийто спад е 5,9%.
Водещи
-
Съдът наложи "домаше арест" на изверга, убил брутално безобидно куче в Тетевенско
За подобно престъпление предвижданото наказание е лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба...
06.08 | 20:30
-
Проклятие на богинята Бастет погубило Людмила Живкова и Тодор Славков
Смъртта на Малък Тошко може да е кармично преплетена с тази на неговата майка, която загина на...
06.08 | 20:14
-
Борбата с пожарите у нас продължава (ОБЗОР)
Големият пожар в Сакар обхвана над 20 хиляди декара
06.08 | 20:00
Най-четени
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59