Илиян Василев: Има опит за възстановяване на "Южен поток" и "Бургас-Александруполис" 04.01 | 13:35
„Газпром” е в тежка ситуация, от есента води активни преговори с България

Има опити за възстановяване на проекта за газопровода "Южен поток" и скоро ще започнат опити за възстановяване и на проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис". Това каза по Нова телевизия енергийният експерт и бивш посланик на страната ни в Русия Илиян Василев.
Той обаче смята, че за Москва газовата търговия не е толкова значима, колкото търговията с петрол, а през Новосибирск и през Босфора минават около 60% от суровия нефт. Василев отчете, че в момента "Газпром” и Русия изпитват проблеми с Украйна и Турция.
"Овергаз” разшири периметъра на своята дейност - от една компания, която се занимаваше само с дистрибуция, тя започна да търгува, да продава на индустриални клиенти. Именно там липсваше договорка. Тя започна да иззема пазар от "Булгаргаз”, обясни експертът.
Според него не е ставало дума за ситуация, при която някой е искал да се прекъсне газа за българските потребители, а за т.нар. "разборка" - "едно вътрешно противоречие и външен интерес".
"Изземването на пазар от страна на "Овергаз" от недоволния "Булгаргаз" е предизвестие какво ще се случи в либерализиран пазар. Фактът, че "Газпром" мълчи, а руското външно министерство говори, пък означава, че има повече външна политика, отколкото търговия. Интересът на "Газпром” е да запази максимално дяловете си на пазарите навсякъде", обясни Василев.
Той припомни, че "тези дялове непрекъснато падат – Русия губи турския пазар, губи почти целия украински".
Бившият ни посланик в Москва е убеден, че "Газпром” е в много тежка ситуация", а от есента вървят много активни преговори между участници от България и "Газпром”. Той обаче припомни, че след 2009 година не е направено нищо по отношението на диверсификацията.
Водещи
-
Бебе на около месец и половина е починало в дома си в Царево
Аутопсия е доказала, че детето е починало от сърдечна недостатъчност и пневмония.
25.08 | 16:59
-
Медицинският хеликоптер с 4-годишния Мартин на борда кацна на площадката на столичната болница "Света Екатерина"
Екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха извърши успешно мисия от Сливен до...
25.08 | 16:45
-
Около 70 хиляди нуждаещи се от подкрепа ще продължат да получават безплатен топъл обяд и след 30 септември тази година
Управляващият орган на програмата полага усилия мярката "Топъл обяд" да продължи и след 31...
25.08 | 16:30
-
Нинова: Хора, лъжат ви, докато ви крадат
Хора, лъжат ви, докато ви крадат! Вода има, но тя изтича и се влива като милиони в джобовете...
25.08 | 16:15
Най-четени
-
Черноморският Тюлен-монах се завръща!
Радостната новина съобщават от страница във Фейсбук
25.08 | 12:30
-
"Спаси София": Можем да обобщим, че София не е готова за въвеждане на еврото
Това заяви общинският съветник от "Спаси София" Гергин Борисов преди извънредното заседание на...
25.08 | 12:15
-
1000 евро глоба за събиране на мидички?
Правила в туризма винаги е имало, тази мярка съществува отдавна
25.08 | 14:00
-
Стилияна Николова спечели общо пет медала от Световното първенство по художествена гимнастика в Рио де Жанейро
Световна шампионка на обръч стана бронзовата медалистка София Рафаели (Италия) с 30.650 точки,...
25.08 | 09:59