Имаме регулиран хазартен пазар, но твърде високи данъци 21.10 | 13:45

Приходите от игралната индустрия за година са 120,98 млн. лв

От Елица Елефтерова

Хазартната индустрия в страната се развива динамично, водена от процеса на въвеждане на новите нормативни актове към Закона за хазарта. Това коментира Ангел Ирибозов, председател на УС на Българската игрална индстрия.

Приходите от игралната индустрия в страната през 2012 година са в размер на 120,98 млн. лв., което е с 0,24% повече от 2011 г., когато в хазната са влезли 120,69 млн. лв.

Реалното свиване в сектора е от порядъка на над 45% и практически показва, че ръст в абсолютните приходи от данъци след промените в данъчната политика на страната са невъзможни. Преди няколко години данъчната ставка за хазарта беше увеличена с близо 70%.

Платените данъци от цялата игрална индустрия в страната формират 8,7% от приходите по Закона за корпоративно подоходоно облагане. 

Платените държавни такси за 2012 г. са 5,23 млн. лв., което е с 9,31% повече спрямо резултата от 2011 г. и се дължи на преструктурирането на сектора, свързано с изискванията по новия Закон за хазарта.

Какви са тенденциите

В началото на 2013 г. се забелязва нарастване на броя на инсталираното игрално оборудване поради мерките на организаторите, за да отговорят на изискванията за брой на игралните автомати. В същото време пък към септември 2012 г. е отчетен ръст на затворените обекти заради същите изисквания.

Реално има тенденция на увеличаване на броя на казината в страната, като идеята е да се привлекат повече клиенти от чужбина. Експорта донякъде компенсира спада на месния пазар, но това не помага за развитието на българската икономика, тъй като броят на игралните съоръжения у нас се е свил с 45%. Това е довело и до намаляване на приходите от ДДС в хазната.

Водещи

Най-четени