Имотните брокери ще работят по европейски стандарт 22.10 | 12:07

Новите норми ще са база за сертифициране на брокерите на недвижимо имущество, което ще извади бранша „на светло“

От Миглена Ивановa

Брокерската дейност в областта на недвижимите имоти в България ще бъде стандартизирана по европейски норми, с което се очаква "изсветляване" на бранша и подобряване защитата на потребителите. Европейският стандарт за тази дейност вече е преведен и публикуван от Българския институт по стандартизация, съобщи Лъчезар Искров, председател на управителния съвет на националното сдружение "Недвижими имоти" на пресконференция в рамките на форум, посветен на въвеждането на стандарта в страната. Съорганизатор на проявата е Европейската конфедерация на агентите за недвижими имоти.

Стандартът ще е база за сертифициране на брокерите на недвижимо имущество и един от елементите му е упражняването на професията да става възможно само при преминато 2-годишно обучение (така наречените 120 прехвърляеми кредита - необходим брой часове за постигане на съответната квалификация).

Обсъжда се възможността да се разработят правила, според които фирмите, които вече са на пазара, при доказано присъствие на пазара, професионална практика и квалификация, да могат да бъдат сертифицирани, без да е необходимо "да учат" две години. Ще се сертифицират брокери - юридически и физически лица, регистрирани по Търговския закон, а понятието агент ще остане за тези, които са на трудов договор или като свободна професия работят към сертифицирания по стандарта брокер.

Със стандарта се въвежда задължителното изискване брокерите да имат застраховка "Професионална отговорност".

„Задачата на Българския институт по стандартизация е да създаде органа, който ще сертифицира брокерите по стандарта. Желанието ни като асоциация е пряко да се ангажираме в този процес,“ каза Искров.

Все още не е уточнено какви ще са разходите на фирмите за придобиването на сертификат, но от сдружението смятат, че това нищо няма да струва за компаниите, които са доказани на пазара и отговарят на европейския стандарт.

С въвеждането на европейската норма и ако у нас се реши процесът на сертифициране на бранша да е задължителен и това да бъде въведено със съответна законодателна норма, се очаква да отпаднат брокерите на недвижими имоти, които са без образование или пък са в конфликт на интереси с професиите, които упражняват. По данни на Агенцията по вписването, цитирани от ръководството на сдружението, над 12 000 са фирмите, които имат в предмета си на дейност и сделки с недвижими имоти. Броят на лицата, които упражняват тази дейност, е многократно по-голям и те не попадат в обсега на нито една статистика, казаха от сдружението.

Главният архитект на София Петър Диков отбеляза, че в процеса на покупко-продажба на недвижими имоти задачата на държавата и местната власт е да даде качествена, добре подредена и коректна информация на бизнеса за планирането, сделките и инвестиционните намерения. За Столичната община това може да стане до година-две. Ако кадастърът беше развит, нямаше да се налагат акции с хеликоптер за луксозните имоти в района на витошката яка, допълни Диков. Той посочи, че процесът е двустранен и в този смисъл като проблем се очертава подаването в някои случаи на обтекаема, по думите му, информация за цените от страна на брокерите на недвижими имоти.

Водещи

Най-четени