Инвеститори може да внесат недостига от капитала за спасяването на КТБ 11.09 | 20:59

През октомври ще станат ясни точните параметри

От iNews.bg

Австрийският финансов консултант EPIC, който е избран от консорциум на Оманския фонд и други акционери и потенциални инвеститори, може да предложи консорциумът да се ангажира с внасяне на недостига от капитала за възстановяването на Корпоративна търговска банка (КТБ).

Това твърдят експерти и финансисти, информира в. "24 часа". Колко точно публични средства ще са нужни, ще стане ясно най-рано през октомври, когато се очаква БНБ да обобщи състоянието на трезора.

В сряда вечерта стана ясно, че EPIC е внесъл предложение в БНБ за спасяването на банката.

Все още не са ясни конкретни параметри от предложението. Според експерти обаче е възможен и вариант, който отговаря на изискванията за държавна помощ в Европейския съюз, което означава банката да бъде подкрепена от бюджета.

Държавната помощ се отпуска, като правителството прави депозит в съответната банка за осигуряване на ликвидност. След това се иска план от банката за преструктуриране и се определя срок, в който парите трябва да бъдат върнати.

Още на 29 август Оманският фонд уведоми БНБ, че ще създава консорциум от инвеститори, който да предложи преструктуриране на КТБ и стана ясно, че предложението ще зависи от оценката на активите. Оманците предупредиха, че може да се наложи допълнителна оценка и че ще разчитат на държавна подкрепа.

В писмото от EPIC до БНБ се предлага сключване на договор за разкриване на информация между финансовия консултант, правителството и БНБ. На негова база EPIC ще получи пълен достъп до непублична информация за КТБ, за да може да се изготви план за преструктуриране на КТБ.

Централната банка изпрати на 22 август писма до двамата най-големи акционери в КТБ – "Бромак" АД и Оманския фонд с искане до 31 август да представят своите конкретни предложения за ангажимент за потенциална капиталова и ликвидна подкрепа на КТБ.

Оманският резервен фонд е вторият най-голям акционер в КТБ с дял от около 30% от акциите в банката. Финансовата институция бе ударена от масово изтегляне на депозити през юни, което принуди Българската народна банка да поеме контрол върху нея и да спре дейността й до публикуването на резултатите от доклад за нейното състояние се очаква да има на 21 септември.

Водещи

Най-четени