Инвестициите у нас се сринаха - 90% спад за година 15.03 | 17:40
31,4 млн. евро са вложени в икономиката ни през януари

Преките инвестиции за януари 2013 г. възлизат на 31,4 млн. евро или 0,1% от брутния вътрешен продукт (БВП), показват предварителните данни на БНБ.
Това е значително по-малко от сумата година по-рано - за януари 2012 г. преките инвестиции в страната са 326,5 млн. евро (0,8% от БВП). Отчетеното намаление е 295,1 млн. евро или разлика от малко над 90%, пише Econ.bg.
Що се отнася до структурата на инвестициите в страната привлеченият през януари 2013 г. дялов капитал възлиза на 23,8 млн. евро. Той е по-нисък с 58,5 млн. евро от дяловия капитал, привлечен през същия месец на 2012 г. (82,4 млн. евро).
Същевременно постъпленията от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти възлизат на 6,5 млн. евро, при 16,2 млн. евро за януари 2012 г.
За първия месец на тази година нетният друг капитал (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е положителен, в размер на 1,2 млн. евро, при положителен в размер на 235,7 млн. евро за същия период на 2012 г.
На база на предварителни данни за финансовия резултат, реинвестираната печалба за януари 2013 г. (представляваща частта на нерезидентите в неразпределената печалба или загуба на предприятието) се оценява на 6,4 млн. евро, при 8,5 млн. евро за същия месец на 2012 г.
По държави, най-големите преки инвестиции в страната за януари 2013 г. са на Гърция (9,6 млн. евро), Нидерландия (7,2 млн. евро), Австрия (4,2 млн. евро), Франция (3,9 млн. евро) и Малта (3,7 млн. евро).
Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Великобритания (-2,9 млн. евро), Панама (-2,7 млн. евро) и към Кипър (-2,4 млн. евро).
По предварителни данни преките инвестиции в чужбина за януари 2013 г. се увеличават с 0,7 млн. евро, при увеличение в размер на 13,1 млн. евро за януари 2012 г.
За цялата 2012 г. преките инвестиции в страната възлизат на 1,4 млрд. евро (3,5% от брутния вътрешен продукт на България). Те намаляват с 348 млн. евро спрямо предходната 2011 г., когато са в размер на 1,7 млрд. евро (4,5% от БВП).
Още бизнес материали четете в Econ.bg:
Добрите бизнес идеи у нас намират финансиранеВодещи
-
Вдигнаха медицинския хеликоптер за младеж в тежко състояние
Спасителната мисия стана по искане на лекарите от болницата в Монтана
14.05 | 16:30
-
Змия ухапа баба в с. Лозен, едвам спасиха жената
Наложило се е възрастната жена да бъде настанена в интензивното отделение на МБАЛ-Пазарджик и...
14.05 | 16:15
-
100 приоритета в управленската програма на правителство
Те са разпределени в 19 сектора с визия за пълен четиригодишен управленски мандат, заяви Росен...
14.05 | 16:00
-
Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война
По думите му е важно в училищата да има гражданско образование и да се развива критично мислене
14.05 | 15:50
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Радостин Василев: Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента
" Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента", каза Василев.
14.05 | 11:45
-
Транспортът на бунт: След стачкката обявиха гражданско неподчинение!
Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим, подчерта...
14.05 | 14:00
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20