Инспекцията по труда ще гледа под лупа рисковите фирми 26.01 | 18:00
Инспекторите ще борят сивата икономика в страната

Контролът върху рисковите производства и борбата със сивата икономика остават приоритет в дейността на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) и през тази година.
От ведомството отбелязват, че ще продължават да реагират на всеки получен сигнал за нередности. Когато той съдържа информация за нарушения на трудовото законодателство, ще се извършват и проверки, независимо дали сигналът е подаден анонимно или от хора без правен интерес - например с прекратени трудови договори, обясняват от агенцията.
От ведомството припомнят, че през миналата година са били организирани три извънредни кампании, а предприятията за подземен добив са били проверени за готовността да реагират на опасност от наводнения.
Заради зачестили тежки трудови злополуки имаше инспекционна кампания в строителството. Извънредни проверки бяха извършени и във всички предприятия за производство на взривни вещества и боеприпаси след серията инциденти, а през 2015 г. те ще бъдат проверявани на всеки шест месеца вместо на дванайсет, допълват от ГИТ. Инспекцията ще продължи да осъществява периодичен контрол на 3, на 6 и на 12 месеца във всички предприятия с рискови производства и дейности - подземен добив, кариери, металургични предприятия и т.н.
Предвижда се засилен контрол да има в предприятията, в които според резултатите от контролната дейност през 2014 г. има повишен трудов травматизъм. Планирано е спазването на изискванията за осигуряване на здраве и безопасност при извършване на строително-монтажни работи да бъде сред приоритетите в контролната дейност на агенцията.
С цел противодействие и превенция на сивата икономика в малките и средни предприятия ще бъде засилен контролът за установяване на нарушения, свързани с полагане на труд без сключен трудов договор, изплащане на възнаграждения над официално договорените, продължителността и разпределението на работното време, междудневните и междуседмичните почивки.
От агенцията отчитат, че според извършения анализ тези предприятия са най-рискови по отношение на този вид нарушения.
ГИТ ще продължи да следи и за изплащането на забавени възнаграждения. Само за една година след намесата на инспекторите по труда са изплатени над 49 млн. лв. забавени възнаграждения, а от 2009 г. досега те са над 275 млн. лв, информират от трудовата инспекция.
Сред приоритетите в контролната дейност за тази година ще бъде и законосъобразното наемане на чуждестранни граждани на територията на България, информира БТА. Ще се обърне специално внимание на спазването на разпоредбите, свързани с командированите работници от страни от ЕС в България, както и на български граждани в ЕС.
Водещи
-
Два тира и автобус с военнослужещи катастрофираха в Прохода на Републиката
За щастие няма пострадали
10.05 | 12:40
-
Бойко Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев (ВИДЕО)
НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум, подчерта лидерът на ГЕРБ
10.05 | 12:00
-
Вицепрезидентът: Това не е референдум за отказ от еврото
Според Илияна Йотва референдумът е начин да се попитат хората какво мислят
10.05 | 12:20
-
Пакистан започна военна операция срещу Индия
10.05 | 11:40
Най-четени
-
Доц. Цеков: Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно
Докторът по конституционно право обясни защо у нас не може да бъде проведен такъв референдум
10.05 | 11:00
-
Крум Зарков подава оставка като секретар по правните въпроси на президента
Това обяви късно снощи самият той
10.05 | 10:40
-
Протести в София и Варна срещу жестокостта над животни
Демонстрациите са в отговор на серията престъпления с продажбата на порнографско съдържание с...
10.05 | 09:40