Инфлацията се понижава, но хората усещат с портфейлите си по-високите цени 19.11 | 16:30
Това заяви Кристалина Георгиева по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество
Световната икономика ще нараства с по 3,2 процента през тази и през идната година, прогнозира Международният валутен фонд (МВФ). Това обяви управляващият директор на международната организация Кристалина Георгиева в реч, която произнесе на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, съобщи пресцентърът на МВФ.
Икономическият растеж идва на фона на забавяне на инфлацията в САЩ, Европа и в Азия, отбелязва Кристалина Георгиева. Тя добави, че забавянето на инфлацията е постигнато, без да се стигне до икономическа рецесия, до която се е стигало при предишни инфлационни пикове.
"Комбинацията от решителна монетарна политика, намаляването на пречките по веригите за доставки и успокояването на цените на храните и енергията ни води в посока на ценова стабилност", посочва управляващият директор на МВФ.
Кристалина Георгиева отбелязва, че "това е забележително постижение", което обаче не се отразява в обществените настроения в много държави.
"Инфлацията може да пада, но по-високите цени, които хората усещат с портфейлите си, ще останат", подчертава управляващият директор на международната организация. Тя отбелязва, че високите лихвени проценти, определени от водещи централни банки, оскъпяват кредитирането и обслужването на държавните дългове, а ниският икономически растеж намалява приходите. Това се отразява негативно на националните бюджети на редица страни в условията на повишени разходи за образование, инфраструктурни проекти и социални услуги.
Управляващият директор на Фонда отбелязва, че ситуацията се усложнява заради проблемите, пред които е изправена търговията в световен мащаб.
"Търговията вече не е някогашният могъщ двигател за растеж. Само тази година можем да очакваме в света над 3 000 нови мерки за ограничаване на търговията", посочва Кристалина Георгиева .
Тя подчертава, че на този фон политиците трябва да преследват едновременно две цели. Едната от тях е прилагането на политики на "фискална консолидация за възстановяване на (финансовите - бел. ред.) буфери", за да може да бъдат посрещнати бъдещи кризи.
Втората цел, към която политическите лидери трябва да се стремят, е провеждането на реформи за "повишаване на потенциала за икономически растеж и за по-активно създаване на работни места", подчертава управляващият директор на МВФ.
Водещи
-
Москва твърди: Украйна изстреля първите американски ракети ATACMS по Русия
Сергей Лавров заяви, че Западът търси ескалация на конфликта
19.11 | 18:00
-
Костадин Костадинов е осъден от КЗД за дискриминация във Facebook
През периода 2022 - 2023 г. той публикува поредица от постове, в които използва обидни...
19.11 | 17:30
Най-четени
-
Общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити....
19.11 | 11:15
-
Временни мъгли в низините и котловините
19.11 | 08:01
-
Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с ковид добавка
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на...
19.11 | 08:30
-
Пропускането на закуската е вредно за здравето
Тя разкри какви са опасните последици от навика да не се яде сутрин
19.11 | 11:45