Искат житейските ни знания да се признават в работата 30.11 | 17:17
80% от работодателите биха организирали обучения за служителите си, ако им дадат пари, сочи изследване

В професионалната среда да се признават придобитите по житейски път знания, искат от Българската стопанска камара (БСК).
От камарата предлагат да се създаде Национална система за валидиране и сертифициране на резултатите от неформалното и информалното образование. Експертите смятат, че в тази система трябва да се заложат критерии и показатели, по които да се валидират и признават знанията, придобити чрез житейски и професионален опит.
Целта е по този начин уменията, които хората са натрупали в живота, да придобият пазарна стойност. Това важи особено за младите хора. Освен това ще се даде втори шанс на тези, които преждевременно са напуснали училище, смятат от БСК.
Като част от предложенията за подобряването на нормативната среда БСК предлата да се регламентира статутът на електронното дистанционно обучение на възрастни, както и утвърждаването на стандарт за електронните учебници и учебни помагала. Освен това както да се променят рамковите програми за професионално образование и обучение, така че да се акцентира върху практиката, а не върху теорията. От камарата предлагат съотношението между отрасловата, специфичната професионална и общообразователната подготовка да е 50:20:30.
Друго предложение е да се утвърди и въведе компетентностен профил на обучителя на възрастни, както и да се разпишат критерии за оценяване на представянето.
Експертите подкрепят нуждата от разработването на такава система с данните от направено в рамките на проекта проучване. Допитване до повече от 500 компании е показало, че работещите хора у нас имат сериозна потребност от обучения за подобряване на своите умения и компетенции.
Изследването сочи още, че повече от половината от предприемачите използват въвеждащите обучения на своите работници за формирането на т.нар. "меки умения", сред които решаване на конфликти, работа в екип, управление на времето и др.
Освен това става ясно, че 80% от участниците в анкетата биха организирали обучения за работниците си, ако се осигури външно финансиране. Предприемачите смятат, че 60 на сто от служителите им имат нужда от чуждоезиково обучение. 58% от анкетираните са на мнение, че за кариерното развитие на подчинените им е важна инвестицията в техните знания и умения, а 30% сто предпочитат финансовите стимули като мярка за кариерно развитие и израстване.
Водещи
-
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя
Позицията на МВР
15.07 | 17:40
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Тръмп за BBC: Разочарован съм от Путин, но не съм го отписал
Интервюто се появява в медийното пространство часове след като Тръмп обяви нови оръжейни...
15.07 | 12:00