КЕВР: Към момента не можем да се месим в сделката за ЧЕЗ 27.02 | 13:47

Заемът, с който се купува дружеството, няма да се изплаща през цената на тока, каза Иванов

От iNews.bg

Енергийният регулатор не може да се намеси в сделката за ЧЕЗ към момента. Според законодателството засега няма основание той да упражни някои от своите пълномощия. Това стана ясно от думите на председателят на КЕВР Иван Иванов. "Казах на г-н президента при нашата среща, че правомощията на КЕВР са две и те към момента не са активни, не можем да се намесим в процедурата при продажба на ЧЕЗ", обясни Иванов, който даде разяснения пред медиите във връзка с нормативните правомощия на Комисията по сделката за продажба на активите на CEZ Group в България, предаде БГНЕС.

"Няма съмнение, че течащата процедура за продажбата на ЧЕЗ у нас предизвика голям интерес. КЕВР в своите действия се ръководи само и единствено от закона, както и от подзаконовата нормативна уредба. Комисията има два случая при които може да вземе отношение: ако се продава обособена част от лицензирано дружество - в момента това не е налице, вторият - ако купувачът залага частично или изцяло материалните активи на дружеството, с които то осъществява своята дейност - и такива няма в момента", поясни Иванов. И допълни, че само това са правомощията на Комисията, всички други трябва да бъдат търсени в друга нормативна уредба и засягат други случаи. "ДАНС и финансовото разузнаване, НАП са институциите, които могат да отговорят на въпроси извън лицензията на дружеството", каза още Иванов.

"Към момента тече процедурата и сделката за ЧЕЗ не е финализирана", напомни той. "Ако тя бъде финализирана, тогава КЕВР има много ясно разписани правомощия, свързани с превантивен, текущ и последващ контрол на дружеството, независимо кой е новият собственик. Това се прави, за да се обезпечи сигурност на доставките и качество на услугата. КЕВР осъществява контролна дейност и мониторинг в такава ситуация", обясни още Иванов.

"В момента енергийните дружества в България работят стабилно", каза той. "Относно действията на КЕВР - те са изрично записани в закона и когато има отклонения в издадената лицензия следват административно-наказателни разпоредби. Ако те бъдат приложени, дружеството ще претърпи санкции. Прелицензиране може да се приложи, когато се продава обособена част от дружеството. Ако има заложени части от него, това ще се разбере, когато бъде ясен договора, отговори той на въпрос на медия. Няма да има катаклизми при определяне цената на енергията на ЧЕЗ", потвърди Иванов.

"След проверка, ако се наложи, ще бъдат коригирани разходите на ЧЕЗ за следващия 3-годишен регулаторен период", посочи още той. Като допълни и че хората не би трябвало да се притесняват. Според думите на председателя на КЕВР заемът на купувачът на ЧЕЗ няма да натовари българските граждани и няма да бъде изплащан през цената на тока.

"Предвид усложнената обстановка в страната и обилния снеговалеж енергийната система на страната се справя добре и няма активиран студен резерв", посочи Иванов. "Всички ТЕЦ-ове работят безотказно, АЕЦ”Козлодуй” работи на максимална мощност, както и Мариците", добави той. "В момента текат изпитания на 6-ти блок на ТЕЦ-Варна, която има за носител природен газ и те показват безупречна работа, става дума за 72 –часови проби", подчерта Иванов.

Водещи

Най-четени