КЕВР в готовност да въведе блок тарифи за тока, парното и водата 29.05 | 13:20
Това заяви председатеят на Комисията Станислав Тодоров
"България ще има сигурност и яснота, когато има друг дългосрочен договор - било за втечнен газ, било за алтернативен доставчик. Да купуваме на спот пазарите - месец за месец и ден за ден, това е най-скъпата цена. Българският потребител и КЕВР няма да имат яснота, докато не бъдат сключени такива дългосрочни договори." Това коментира пред БНР председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Станислав Тодоров.
Това е най-голямата енергийна криза, пред която Европа се изправя от 80-те години, подчерта той в предаването "Неделя 150".
"Действаме в извънредни условия, които Европа в последните 40 години не е виждала. Българските битови потребители получават най-ниската цена на газа и на електричеството в цяла Европа."
По метода на ценообразуване за 2022/2023 г. експерти с дългогодишен стаж работили повече от два месеца в защита на потребителите, уточни Тодоров.
Русия използва енергийните си доставки към Европа като едно от основните си оръжия за натиск, заяви председателят на КЕВР.
В понеделник се чака последното ценово заявление от "Булгаргаз". За първи път в своята история дружеството прави две доставки на втечнен газ, посочи Станислав Тодоров. Той нарече "подвиг" факта, че са успели да осигурят алтернативни доставки за месец май.
Във всички парламентарни групи го има разбирането, че тази енергийна криза ще продължи, независимо кой управлява. Трябва да се вземат мерки и тези мерки са осъзнати от всички партии, коментира още Тодоров.
Той декларира готовност на КЕВР да се въведат блок тарифи – до определена консумация на ток, парно и вода да се плаща една тарифа, а над тази консумация цената да е по-голяма. Месец и половина след гласуване на такова правомощие на КЕВР от Народното събрание това може да бъде въведено.
"Комисията е готова. Имаме опит с такова блоково ценообразуване. Можем да ги въведем с извънредно ценово решение."
Блоковите цени дават много по-универсален отговор на проблема с енергийната бедност, отбеляза председателят на КЕВР.
150-300% е било поисканото увеличение от топлофикациите в страната, то се е базирало на обективни факти, но КЕВР е намерила механизми, чрез които да компенсира повишените им разходи, изтъкна Станислав Тодоров. "Не само чрез цената, която битовите потребители трябва да плащат, но и с някои резерви в т.нар. Фонд за енергийна сигурност на системата. Реалистичното увеличение, което трябваше да поискат, беше в действителност около 100-120%.
През летния сезон може да вземем мерки за намаляване на консумацията, като в рамките на две-три години инвестицията в тази посока се изплаща, смята Тодоров.
По думите му от Плана за възстановяване ще дойдат "много пари" за саниране на многофамилни и еднофамилни сгради, както и за изграждане на домашни соларни инсталации, припомни Станислав Тодоров.
Водещи
-
Отпадат задължителните съкращения на вътрешните полети в САЩ
Авиокомпаниите възобновяват нормалните си графици днес в 12:00 часа българско време
17.11 | 14:00
-
Задържаха мъж за домашно насилие в Търговище
Мъжът е задържан в РУ-Търговище. По случая е образувано бързо полицейско производство.
17.11 | 13:45
-
След рибата дявол, уловена от рибарите край Несебър, стана ясно, че морето ни е пълно с още няколко вида нетипична за нашите води риба
Бял джак, наричан още Сребърен джак, е уловен от любители рибари на Траката край Варна това...
17.11 | 13:15
Най-четени
-
Обмен на левове в евро в пощите - срещу документ за самоличност
"Анонимни ползватели на услугата няма да има. Всички наши клиенти ще бъдат идентифицирани",...
17.11 | 10:45
-
Над 80% от туристическите маршрути в българските планини остават в лошо състояние
Съвети за безопасност
17.11 | 09:59
-
Как ще пазаруваме от вендинг машини след 1 януари
Ако все пак ползвателите нямат карти - и в момента, и след 1 януари 2026 г. таксите за...
17.11 | 09:30
-
От днес цените на такситата в Пловдив са по-високи 2
Той допълни, че с осъвременените цени оборотът на таксиметровите шофьори ще се повиши с 10%.
17.11 | 10:15