КЗК: Големите вериги бензиностанции са в картел 10.10 | 13:27
Според антимонополът 6 дружества са си обменяли данни за ценова политика и пазарни дялове
Шест от големите вериги бензиностанции у нас са образували картел за цените на горивата. Това е показало разследване на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Те са си обменяли данни за начина на ценообразуване, както и за обемите, които търгуват и пазарните си дялове. Според антимонополния орган "Лукойл България" ЕООД, "Еко България" ЕАД, "Шел България" ЕАД, "ОМВ България" ООД, "Нис Петрол" ЕООД (бензиностанции "Газпром" - бел.ред.) и "Петрол" АД са извършили нарушение по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и чл. 101 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), изразяващо се в забранено споразумение и/или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждането на обща ценова политика, а също и обмен на данни за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество. Което поведение има за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията на пазара на търговия на дребно с бензиново и дизелово гориво в страната, съобщиха от КЗК.
Производството е образувано по повод самосезиране на Комисията за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15, ал. 1 от ЗЗК и/или чл. 101 от ДФЕС на пазара на горива, изразяващо се в забранено споразумение и/или съгласувана практика. В рамките на производството са извършени поредица проверки на място от страна на КЗК в офисите на основните дистрибутори на горива на дребно.
Въз основа на направения икономически и правен анализ, Комисията счита, че действията на горепосочените дружества представляват нарушение на свободните пазарни правила. "Установяването на сътрудничество и единодействие между посочените дружества води до елиминиране на конкуренцията, което премахва естествените механизми на свободния пазар и въздейства неблагоприятно върху икономическата среда и интересите на обществото", се казва в съобщението на антимонополния орган.
Определението не подлежи на обжалване. Ответните страни и молителят имат право на достъп до материалите по преписката и право в срок от 30 дни да представят писмени възражения и да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание във връзка с предявените твърдения.
Водещи
-
Фондация "Искам бебе" алармира за намаляване на парите за инвитро процедури
По техни изчисления съкращаването на парите ще довете до поне 333 по-малко финансирани...
16.12 | 14:45
-
Националната статистика отчете днес поскъпването на живота през ноември
Месечната инфлация през ноември спрямо октомври е 0,6 на сто.
16.12 | 14:00
-
Таксиметровите превозвачи обявиха нов протест
Недоволството ще бъде изразено на 20 декември 2024 година в столицата, съобщиха от бранша
16.12 | 13:45
Най-четени
-
От следващата година стажът и възрастта за пенсия по общия ред се повишава
Тези, които няма нужния стаж, могат да се пенсионират по чл. 68, ал. 3 от КСО – през 2025 г....
16.12 | 10:15
-
Пада възрастовата граница на децата, които се пристрастяват към тютюнопушене
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на...
16.12 | 09:33
-
Днес празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела
Православната църква почита днес паметта на свети пророк Аге
16.12 | 09:09
-
"Топлофикация София": Огромни дългове, амортизирана мрежа, без пари за инвестиции и ремонти само при аварии
Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев заяви в "България...
16.12 | 10:45