КЗП с масирани проверки на морски заведения и магазини 25.07 | 16:30
За неспазване на Заповед на председателя на КЗП за нелоялната практика по ЗЗП има имуществена санкция, която е от 3 000 до 70 000 лева за юридическо лице и от 2000 до 50 000 лева за физическо лице

С началото на летния туристически сезон КЗП стартира интензивни проверки по хотели, заведения и магазини по Черноморието, които трябва да отговарят на набор от изисквания. Когато един хотел или заведение не отговаря на изискванията, това подвежда потребителите и нарушава техните права. При установяване на хотел или заведение, които работят без удостоверения за категоризации, се издава Заповед от председателя на КЗП за принудителна административна мярка - временно затваряне на обекта до отстраняване на нарушението.
В периода от 1 май до 20 юли 2023 г. Комисията за защита на потребителите – Бургас е направила 273 инспекции в цялата Бургаска област. Проверени са 189 обекта /заведения за хранене и развлечения/, след които са съставени 89 акта за установяване на административно нарушение (АУАН). Най-честите нарушения са за липса на удостоверение за категоризиране на обекта или удостоверение за открита процедура по категоризирането му (7), нелоялни търговски практики (2), непоставено на видно място временно удостоверение и меню само на български език.
Извършени са и 82 инспекции в 82 обекта в места за настаняване /хотели, апартаменти, къщи за гости, семейни хотели, почивни станции, пансиони, къмпинги, туристически комплекси и други/, като най-честите нарушения са липса на удостоверение за категоризиране на обекта и нелоялни търговски практики, като е съставен един акт за установяване на административно нарушение.
Най-честите нарушения са в случаите, когато дадено заведение е категоризирано като кафе-сладкарница или бистро, а се рекламира като ресторант. Съгласно чл.68, т.Д от ЗЗП това е заблуждаваща търговска практика, която съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща. Санкцията е от 2 000 до 50 000 лева за юридическо лице (ЮЛ) и от 1 000 до 30 000 лева за физическо лице (ФЛ). За неспазване на Заповед на председателя на КЗП за нелоялната практика по ЗЗП има имуществена санкция, която е от 3 000 до 70 000 лева за юридическо лице и от 2000 до 50 000 лева за физическо лице.
Снимката е илюстративна
Водещи
-
Колко са опасни опаковките за храна?
Тези нотификации потвърждават необходимостта от последователен и стриктен граничен контрол на...
14.10 | 12:45
-
Почина един от първите заподозрени и задържани след пожара в Кочани
Владо Петров е получил сърдечен удар, най-вероятно причинен от силния стрес след трагичния...
14.10 | 12:30
-
Пореден случай на домашно насилие в Перник – син нападна майка си
Предстои да бъде привлечен като обвиняем и прокуратурата да му поиска постоянен арест.
14.10 | 12:15
-
Брюксел иска цигарите у нас да скочат на 16 лева
От Европейската комисия твърдят, че целта на промените е да се ограничи пушенето, да се...
14.10 | 11:45
Най-четени
-
Цените на жилищата в София са се увеличили над 2,8 пъти за период от девет години и половина
Стара Загора и Бургас затварят класацията
14.10 | 09:45
-
6 държави, в които бензинът е по-евтин от водата
. В същото време литър бутилирана вода се търгува за около 0,60 долара заради срив в...
14.10 | 10:45
-
Над 360 000 българи работят и след пенсия за 16 лева отгоре
Средното увеличение на месечната пенсия в резултат на допълнителния стаж е 16,36 лева
14.10 | 10:30