КНСБ: Нямаше основания за поскъпване на газа 19.04 | 09:56
Решението на КЕВР ще удари както индустрията, така и домакинствата

Поскъпването на природния газ е необосновано. То ще има негативни ефекти върху цялата енергийна верига, домакинствата и икономиката на страната. Това се казва в позиция на КНСБ, изготвена след детайлен анализ на решението на КЕВР за увеличение на цената, на която общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители и клиенти с 29.64% до 363.26 лв. за 1000 куб. м. Подобен рязък скок ще има неблагоприятно въздействие върху енергоемки производства като металургия, химия (ще бъде засегнат целият химически комплекс - от каучуковата и лакобояджийската до фармацевтичната промишленост), предприятията от леката промишленост, стъкларският, керамичен и порцеланово-фаянсов бранш, хранително-вкусовата промишленост, пивоварният бранш, строителството и др.
Според експертите на КНСБ особено ще се утежни дейността на производителите на азотни торове, тъй като природният газ е основна суровина в производството им. За структуроопределящи предприятия, като "Неохим" и "Агрополихим" например, няма друга алтернатива. Всичко това неминуемо ще намали конкурентоспособността на дружествата, ще увеличи разходите за единица продукция, ще предизвика негативни социални ефекти като съкращения на работни места и увеличение на цените на стоките за крайно потребление. Особено притеснително е, че подобно решение се взе в много неподходящ за потребителите на природен газ момент, когато разчетите в годишните им бюджети са направени и вече се изпълняват поръчки по сключени договори, се казва още в позицията на най-голямата обществена организация.
Според КНСБ е изключително важно подобни решения да са плод на обективни макроикономически динамики на международните цени на природния газ, нефта и курса на долара. В този смисъл, цената на нефта за последните три тримесечия се е покачила средно с 3 – 4%. Курсът на долара също бележи известен ръст, но статистически е много ниска промяната, за да оправдае близо 30% нарастване на цената на природния газ в България. В този смисъл, аргументите на КЕВР са коректни, но недостатъчни, за да дадат икономическо основание и необходимост от такава актуализация на цената на природния газ. Комисията трябва да отчете и очакваното поевтиняване на цената на петрола на международните пазар, който е основен фактор за формиране и на цената на природния газ, каквито са прогнозите на редица международни организации и институции, се твърди в становището на КНСБ.
Синдикатът оценява и вече взетото решение като недостатъчно ясно мотивирано и нуждаещо се от допълнително прецизиране и аргументация, поради факта, че то беше направено в много удобен момент на политическо безвремие, когато все още не е ясен субектът, носещ отговорност в държавата. В противен случай биха се породили съмнения за адекватността на това действие, реалната необходимост от него, както и въпросителни дали негативните ефекти от този акт са взети под внимание и дали общественият интерес е истинският приоритет.
Водещи
-
По-скъпи парно и топла вода искат топлофикации
Поскъпването е драстично в някои от градовете в страната
03.04 | 21:00
-
Живият Нострадамус: Третата световна война е близо, следете знаците
Атос Саломе предупреждава, че „опасна световна криза“ вече се заражда
03.04 | 20:45
-
Меteo Bulgaria предупреди за рязък обрат във времето
03.04 | 20:32
-
Проф. Коларова: Пеевски е във възход, Ахмед Доган залязва
Вотът на недоверие не мина, защото опозицията се оказа неподготвена по темата за външна...
03.04 | 20:15
Най-четени
-
Гордана Силяновска и Александър Вучич са на двудневно посещение в София ОБНОВЕНА
Предвидени са срещи с президента Румен Радев и краля на Йордания Абдула II
03.04 | 15:00
-
Очаквано: Вотът на недоверие не успя
Той беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ
03.04 | 14:45