КТБ АД сезира Етичната комисия за печатни медии 13.02 | 11:53
Причината - публикация във в. "Сега"

Корпоративна търговска банка АД подаде сигнал до Етичната комисия за печатни медии към фондация "Национален съюз за журналистическа етика", че вестник "Сега" злоупотребява с доклада на Европейската комисия - EU Anti-Corruption Report и по-конкретно – с ANNEX BULGARIA to the EU Anti-Corruption Report.
В коментар на вестник "Сега", брой 30 от 05.02.2014 г., озаглавен "Брюксел за България: не е цирк, а менажерия", и отпечатан на стр. 9 и 10, авторът Светослав Терзиев публикува неверен текст, като твърди, че цитира доклада на Европейската комисия.
Терзийски предварително и изрично дефинира измисления от него цитат като информация от доклада, оформя го графично с кавички и не оставя място за съмнение.
Точният текст от коментара, публикуван във в. "Сега", гласи:
"Делян Пеевски "спорна фигура начело на ДАНС, станал повод за безпокойство както в България, така и в чужбина". Единствено той е удостоен с двойно внимание в доклада, защото попада и в сектора за медиите, където се казва, че "собствеността на медиите е все по-концентрирана в ръцете на едни и същи лица (Пеевски, майка му Ирена Кръстева и "кредитора" им Цветан Василев), което компрометира независимостта на издателствата".
След прочит на докладите на Европейската комисия – EU Anti-Corruption Report и на ANNEX BULGARIA to the EU Anti-Corruption Report и проверка на официално посочените източници на информация, послужили за изготвянето им, се вижда, че името на Цветан Василев, Председател на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка АД, не се споменава в посочения от журналиста контекст, нито по друг повод.
Твърдението, че Цветан Василев е "кредитор" на Делян Пеевски и на майка му Ирена Кръстева, също не отговаря на истината.
Вестник "Сега" е сред първите медии, подписали Етичния кодекс на българските медии. Като публикува невярна и непроверена информация от името на Европейската комисия, изданието нарушава поетите ангажименти при подписването на този кодекс, сред които:
- Да предоставя достоверна, точна и проверена информация на обществото, без преднамерено да скрива или изопачава факти;
- Да не публикува информация, за която знае, че е невярна;
- Да не подвежда обществото и ясно да посочва къде са използвани манипулирани текстове, документи, образи и звуци;
- Ясно да разграничава фактите от коментарите и предположенията;
- Да проверява информацията преди нейното публикуване, като търси и използва различни източници, и доколкото е възможно да посочва нейния произход;
- Винаги да посочва, когато информацията не е потвърдена;
- Предпазва обществото от опасността да бъде сериозно заблуждавано.
Водещи
-
„Главна инспекция по труда“ продължава да отчита сериозен брой работещи без трудов договор в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“
От началото на годината са установени 416 работещи без трудов договор в сектора при общо...
04.08 | 15:15
-
Годишната профилактика на "Топлофикация София" продължава
В началото на септември (от 1 до 8) профилактика ще бъде извършена в ТЕЦ "София Изток".
04.08 | 13:59
-
Случаят с децата на спортния лагер във Варна: Лабораторни проби показаха замърсяване със стафилококи
В пробите, взети от ръцете на служител и от кухненската посуда, е установено наличие на...
04.08 | 13:45
-
Нова фалшива реклама на лекарства с лицето на реален лекар
Вниманието ѝ към фалшивото видео насочила една от пациентките ѝ, която се усъмнила в...
04.08 | 12:15
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Аптеките в страната срещат сериозни предизвикателства с въвеждането на двойното етикетиране на цените на лекарствата в левове и евро
Първоначално софтуерът е давал и неточни изчисления на цените на лекарствата от левове в евро,...
04.08 | 09:59
-
Бизнесът има отсрочка до края на октомври да пренастрои касовите си апарати и софтуерите на фирмите
Тя отбеляза, че засега няма увеличение в цената на услугата по поддръжката на касовите...
04.08 | 10:59
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30