КФН: Пенсиите да се гарантират от пенсионен гаранционен фонд 19.02 | 17:24
Парите за него ще се събират по вече познатите принципи

Може да бъде създаден гаранционен фонд, който да гарантира бъдещото изплащане на пенсии от частните пенсионни фондове. Това заяви председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев.
Бюджетната комисия изиска от КФН предложение за промени в Кодекса за социално осигуряване, които днес бяха подробно представени.
"Освен създаването на гаранционен фонд за пенсиите, подобно на този в банковата система, КФН предлага да се въведе риск базиран надзор, какъвто се въвежда в целия Европейски съюз - да се провежда надзорната политика и дейност на регулатора, отчитайки всички рискове, касаещи дейността на съответния фонд. Това е свързано с много сериозни нови информационни системи и уеднаквяване на нашите с тези на европейските регулатори", обясни Стоян Мавродиев.
По думите му парите за гаранционния фонд ще се събират на принципа на всички подобни съществуващи фондове в България. Той добави, че в момента приключва проект за нов Кодекс за застраховане, който изцяло имплементира Директивата Платежоспособност II, така че тя ще важи и за застрахователните компании, информира Нова телевизия.
Мавродиев отбеляза, че от тази директива произтичат много високи изисквания за корпоративно управление, касаещи квалификационни изисквания, опит на лицата, членове на бордове на директорите и в пенсионните фондове, обща компетентност както на отделните членове, така и на целия борд и други.
"Важно е да се въведе нова дефиниция за сделките със свързани лица с цел да се ограничат до минимум подобни сделки. КФН ще предложи още увеличение на размера на санкциите и намаляване на таксите събирани от фондовете. Всичко това са само предложения, които ще бъдат обект на дискусия в бюджетната комисия и на други места в търсене на консенсус", обясни още Стоян Мавродиев.
Източник: Econ.bg
Водещи
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Meteo Balkans излезе с ново предупреждение: Удря ни още един циклон
Има риск от наводнеия, валежите могат да достигнат до 100 л/кв.м., алармират метеоролозите
05.10 | 17:40
-
Пострадалите при инцидента на ралито край Варна са били в забранен за достъп участък
Това заяви спортният директор на състезанието Планинско изкачване "Аладжа манастир“
05.10 | 17:20
-
В "Елените" още няма ток
Доброволци раздават храна и дрехи на засегнатите от наводнението
05.10 | 16:59
Най-четени
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Пуснаха нов участък от АМ "Хемус" за превозни средства до 12 тона
Участъкът е с дължина 10 км
05.10 | 10:20
-
И днес разчистват "Елените" след потопа
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено...
05.10 | 11:20
-
Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир“ край Варна
След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в...
05.10 | 12:59