Как поскъпването на митата на Тръмп ще се отразят върху ЕС и България 13.07 | 11:00

Една пета от износа на ЕС е насочена към САЩ

От iNews

Една пета от износа на ЕС е насочен към САЩ. Митата върху автомобилния сектор ще засегнат най-тежко германската икономика, но потенциалните мита върху фармацевтичния сектор биха могли да струват значително на ирландската икономика. Германия и Ирландия се открояват като двете най-застрашени икономики на ЕС от по-високи американски мита, посочва "Евронюз".

Днес президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви до 30% мита, които ще наложи на вноса от ЕС на 1 август.

Когато през април той заяви, че ще наложи ново 25% мито върху вноса на автомобили и авточасти, Германия беше определена като страната от ЕС с най-много потенциални загуби. Оценката на базирания в Брюксел мозъчен тръст "Брьогел" по това време беше, че митата биха могли да струват 0,4% от БВП на страната в дългосрочен план.

Общото въздействие върху европейската икономика ще зависи от действителната тарифна ставка, която САЩ определят, и от реакцията на ЕС, но ударът няма да бъде разпределен равномерно. Според "Брьогел" икономиката на ЕС е изправена пред значителни, но управляеми макроикономически последици.

В доклад от април те изчислиха, че по отношение на възможните сценарии щетите биха могли да бъдат приблизително 0,3% от БВП на ЕС, в зависимост от резултата от преговорите. Това се сравнява с очаквания растеж на реалния БВП от 1,1% в блока през 2025 г., според пролетната прогноза на Европейската комисия.

Търговията със САЩ е значителна. През 2024 г. Съединените щати са най-големия пазар за европейските стоки, купувайки 20,6% от целия износ на ЕС. Фармацевтичните продукти представляват 15% от износа на стоки от ЕС за САЩ. След тях се нарежда автомобилният сектор.

"Само митата биха могли да намалят общия обем на търговията на ЕС с около 8% през следващите пет години", смята Рори Фенеси, старши икономист в "Оксфорд Икономикс" в скорошен доклад.

Страните с най-висока стойност на износа на стоки за САЩ, изправени пред най-голямата заплаха за своите икономики, включват Германия, Ирландия, Италия, Франция и Нидерландия. Германската икономика разчита в голяма степен на износа, воден от автомобилния сектор на страната. Близо една четвърт (22,7%) от общия германски износ е насочен към САЩ.

"Германия се откроява като основната европейска икономика, която вероятно ще бъде най-силно засегната от американските тарифи, и очакваме растежът на БВП да се забави през второто и третото тримесечие", коментира Андрю Хънтър, асоцииран директор и старши икономист в рейтинговата агенция "Мудис". Хънтър добави също, че по-малките икономики, включително Австрия и другите в Централна и Източна Европа, "които са силно интегрирани в индустриалните вериги за доставки на Германия, също ще бъдат силно засегнати".

Това очевидно включва и България, тъй като Германия е най-големият търговски партньор на страната. През миналата година българският износ за германския пазар възлиза на 6,55 млрд. евро и е формиран търговски излишък от 788 млн. евро.

България изнася за Германия основно нерафинирана мед; аноди от мед за електролитното рафиниране; руди на благородните метали и техните концентрати; табла, пана, конзоли, пултове, шкафове и други подобни, оборудвани с уреди за управление или електрическо разпределение; Части и принадлежности за автомобили; апаратура за прекъсване, разединяване, защита, разклоняване, включване или свързване на електрически вериги; ламарини, листове и ленти от мед; гъстомери, ареометри и други подобни плуващи инструменти, термометри, пирометри, барометри, влагомери и психрометри; жици, кабели и други изолирани електрически проводници; медикаменти.

Според "Брьогел" дългосрочното отрицателно въздействие на тарифите на Тръмп може да достигне около 0,4% от БВП в Германия, след като "ефектът се натрупа напълно и първоначалните краткосрочни ефекти се разсеят".

Американският пазар е от решаващо значение за европейския фармацевтичен сектор. Според Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации, през 2021 г. Северна Америка е представлявала 49,1% от световните фармацевтични продажби в сравнение с 23,4% за Европа. И повече от една трета от фармацевтичния износ на ЕС е насочен към САЩ.

През 2024 г. българският износ за САЩ възлиза над 1 млрд. евро или 2,3% от целия експорт на България, сочат данните на НСИ. По данни на Американската търговска камара в Европейския съюз най-голям дял в българския износ за САЩ имат компютърните и електронните компоненти, следвани от индустриалните и други машини, химическите продукти и първичните метали.

Освен това допълнителните митнически ставки и сътресенията в глобалните вериги за доставки, които ще предизвикат, ще доведат до ново покачване на инфлацията в световен мащаб.

Водещи

Най-четени