Какво значи богат - въпрос за 1 млн. долара 25.03 | 10:33

Ако минималната заплата стане 1000 лева, ще фалираме за два месеца, според Хампарцумян

От Ралица Стоянова

"Какво значи богат е въпрос за 1 млн. долара. За този, който няма пари да си купи кафе, богат е човек с 1000 лева. За този, който има 1000 лева - този със 100 000 лева”. Това каза банкерът Левон Хампарцумян пред bTV.

Ако минималната заплата стане 1000 лева, както предлага "Атака”, държавата ще може да ги плаща два месеца и след това ще фалира, обясни банкерът.

"Без икономически растеж увеличението на работната заплата значи повече хора на улицата”, каза бившият финансов министър Пламен Орешарски. Икономистът Емил Хърсев се съгласи, че увеличението на заплатата ще повиши безработицата.

Според Хампарцумян трябва да направим така, че икономиката да работи - "да направим реката пълноводна, после може да отбием едно поточе за данъци, друго за социални разходи”.

"Въпросът е не какъв е данъкът, а къде отива и за какво се харчи. Плоският данък в добри години насърчава предприемачеството”, обясни банкерът.

Хърсев заяви, че икономиката не е в добри години - за бизнеса продължава дълбоката депресия. "Ако си на загуба, данъкът не помага. Той е инструмент, но само един”, обясни той. Според икономиста е важно нивото на корпоративния данък да се запаси 10%

"Представят икономиката като публичен дом - все едно трябва да има нови хора, за да има стимул за посетителите”, според Хампарцумян.

"Новото правителство трябва да възстанови нормалния бизнес климат, който отсъства и заради външни фактори и заради липса на сигурност отвътре. Ако се изкушим да вземем заеми, след време ще плащаме много сериозно”, каза Орешарски.

"Лошо е да взимаш заеми, които не знаеш как ще плащаш”, съгласи се Хампарцумян. Според него много чужди инвеститори ни заобикалят и отиват някъде другаде, защото средата у нас е непредсказуема.

"Трябва да се спре административният натиск от рекетьорски тип, развил се в последните години", според Орешарски. Усилията на администрация се фокусират върху малкия и средния бизнес, а не върху големия, особено акцизния, според ексминистъра.

"Дянков нанесе големи щети на икономиката, според Хампарцумян. Не ЕС е пречка за икономическия ни ръст, проблемите за вътрешни”.

Чуждите инвестиции в България за януари са 20 млн. евро, това практически е нула, каза Орешарски.

Що се отнася до положението в Кипър, експертите бяха единодушни, че Тройката има ресурс да се справи с кризата в малка държава като Кипър.

"Дребния вложител в Кипър няма да пострада, идеята е да удари офшорния бизнес”, обясни Хърсев.

България е с много ниски дългове спрямо БВП. Кипър е най-лошия пример, защото банковия сектор там е девет пъти над БВП. В България той е приблизително колкото БВП, каза Орешарски.

"Тройката не иска да финансира загубените депозити на големи олигарси”, обясни.

"Около 40% от тези депозити се счита, че са на руснаци”, добави Хърсев.

Най-четени