Какво правят магазините с огромното количество стоки? 11.04 | 17:02
Ами продават ни ги... искаме или не...
![Какво правят магазините с огромното количество стоки?](http://inews.bg/pictures/131932_1004.jpg)
Били ли сте се някога в голяма търговска верига и преди да се усетите, сте се загубили сред редовете от стоки? И след това като по поръчка сте си купили неща, от които реално не сте имали нужда?
Строежът и подредбата на този тип магазини са развити до висотите на изкуство от популярната шведска верига за търговия на дребно Ikea, пише Good.is.
Дизайнът на Ikea е дотолкова "запленяващ", че 60% от нещата, които клиентите на веригата си купуват от нейните магазини, всъщност не присъстват в списъка им за пазаруване в момента, в който влизат да пазаруват.
Според изследване на професора по виртуална архитектура Алън Пен тайните на изумителния архитектурен дизайн на Ikea се дължат на т.нар. "Трансфер на Груен". Този тип архитектура е измислен от австралийския архитект Виктор Груен. Най-общо казано при него подредбата на стоките и рафтовете е такава, че потребителите откликват на "нарочно подредените стоки с разбъркани етикети с цел създаване на дезориентация". Или казано с други думи - не можете бързо да намерите исканото от вас и трябва да го търсите, като преди това минете покрай хиляди други изкушения.
Какъв е случаят с Ikea – влизате в техен магазин и моментално ви залива чувство за дезориентация. Къде можете да намерите това, което търсите? Рафтовете около вас са пълни с еднакви кафяви кутии, с произволни имена и кодове; жълта пътека ви отвежда неусетно към разкошни спални или бани, а вие просто си търсите кухненски ръкохватки.
И тъкмо когато почвате да се чудите какво става и спалните започват да ви изглеждат привлекателни, пред вас се материализира версията на Ikea за грижа за клиента – тийнейджър, който ви казва, че в момента търсената от вас стока я няма. И не, няма как да дадете поръчка, ще трябва да дойдете пак .. след две седмици да речем. Но може да попитайте за заместител на другия щанд, намира се на пет-десет метра по-нататък.
Това по-нататък обаче не се уточнява – наляво, надясно, напред, къде точно в плетеницата. А подредбата е така направена, че отразява структурата на непознат град – вървите по улиците и след тълпата от хората, които сигурно знаят къде отиват, а не към точно определената от вас цел. И виждате тук аранжирана с вкус дневна, там спалня или баня, а подсъзнателно докато ги разглеждате, забелязвате как са подредени стоките и кое с кое си отива – като се замислите хубаво е да си вземете тази поставка за четка си за зъби да речем.
Всъщност подредбата на стоките е ловък трик – те се редят така, че да не позволяват използването на инстинкта, на заложеното в хората чувство да се гледа и върви напред. Така подреденият път обаче ви завежда до стока като например поставката за четки или тази градинска маса за само 8 долара, или онези чудесни столове за само 10 долара – шест при това, истинска сделка.
А навън е пролет, съседите ви помогнаха с купона за Нова година и сте решили да ги поканите на градинско парти за благодарност. И преди да се усетите вече си имате тази маса и тези столове – нали в крайна сметка магазините служат, за да се пазарува в тях?
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30