Какво представлява въведената и у нас синя „зелена карта“? 14.01 | 13:13
Концепцията за нея е от 2007 г. - заради недостига на опитни кадри, главно в IT сектора
"Синя карта" на Европейския съюз (ЕС) за достъп на висококвалифицирани чужденци в България въведохме у нас, след като вчера парламентът гласува на второ четене промени в Закона за чужденците в Република България.
Чужди граждани могат да получат синя карта на Европейския съюз, ако притежават виза за престой в България и са висококвалифицирани работници, е записано в закона. Разрешението за пребиваване от типа "синя карта на ЕС", се издава след разрешение от органите на Министерството на труда и социалната политика за срок една година, който се подновява при наличие на основания за преиздаването му.
Има възможност и за краткосрочен престой, до 90 дни, след което ще се дава възможност за еднократно удължаване. Дългосрочният престой е фиксиран на пет години, като също може да бъде удължен, записано е в Закона.
Идеята
Концепцията за синя карта – нещо като еквивалент на зелената карта за САЩ – се появи още през 2007 г., заради недостига на опитни кадри, главно в сферата на компютърните технологии и машиностроенето.
От Брюксел посочиха, че една от основните задачи на синята карта е да спре "изтичането на мозъци" към Америка, където се предлагат добри условия на живот и труд на висококвалифицирани имигранти. Така в Брюксел се стигна до решението синята карта да дава възможността и правото на нейния притежател и семейството му да живее и да работи в страна членка от Европейския съюз.
Трудовият пазар в ЕС – привлекателен за експертите
Друга цел на синята карта е да превърне европейския трудов пазар в по-привлекателен за емигрантския поток от трети страни с висока квалификация. Според данни на ЕС повече от половината от висококвалифицираните емигранти от страните от Северна Африка (Магреб – Алжир, Тунис, Либия, Мароко) предпочитат Канада и САЩ.
Австралия също е сред основните трудови дестинации. Едва малко над 5 на сто от емигрантите от северноафриканските държави се насочват към страни от ЕС. В същото време над 85% от нискоквалифицираните емигранти от Магреба заливат Европа. В крайна сметка висококвалифицираните чуждестранни работници се движат около 2% от мигрантите в ЕС, докато в Канада процентът минава 7, а в Австралия – 10. В САЩ те са около 4 на сто.
Как ще се взима синя карта
Според европейската директива условието за получаване на синя карта е конкретно предложение за работа, според европейската директива. Притежателят й пък може след определен период от време да промени местоположението и работното си място, но отново след предложение за работа.
След пет години чужденците ще могат да кандидатстват и за дългогодишно разрешение за престой според правилата на общността и конкретната държава, без значение дали са ги прекарали в една или няколко членки на Европейския съюз, предвижда директивата.
Кандидатите за синя карта могат да имат или да нямат висше образование, но да са с поне 5 години трудов опит в бранша, в който са заети. Освен това заплатата на чуждия специалист трябва да е 1,5 пъти по-висока от средната брутна за съответната страна, като всяка държава може и сама да определя изискуемия размер в зависимост от нуждите си и политиката по отношение на висококвалифицираните имигранти.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15