Като зеленчуците поскъпват, ще ядем месо 19.03 | 12:34
Цените на млечните продукти и плодовете се покачват, сочат данните на стоковата борса

Зеленчуците, отглеждани в оранжерии, все още са значително по-скъпи от вносните. Това показват данните от седмичния анализ на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), информира Econ.bg.
В рамките на последната работна седмица (11-15 март) оранжерийните домати са поскъпнали с нови 7,6% (18 стотинки) до 2,54 лева за кг. Повишила се е тази и на вносните домати (с 3,37% или 8 ст.), но те остават по-евтини – 2,23 лв./кг.
Оранжерийните краставици отчетливо са поевтинели – със 7,4% или с 25 стотинки до 3,15 лв./кг. Цената на вносните краставици пък се е повишила с 6 стотинки (2,2%), но все още е чувствително по-ниска от тази на отглежданите в оранжерия – 2,81 лв./кг.
При останалите проучвани зеленчуци почти не са отбелязани съществени ценови изменения по стоковите борси и тържищата. Изключение правят морковите, чиято стойност на едро е спаднала с близо 5% до 77 стотинки, и зрелият чесън, който е поскъпнал с малко над 2%.
При плодовете по-съществена промяна е увеличението на цената на едро на портокалите – между 11 и 15 март те са се търгували средно за 1,09 лв./кг, което е скок с 11,2% (с 11 стотинки) спрямо предходната изследвана седмица.
Месните продукти пък поевтинява. Най-голям те спадът на цените е при каймата – с 3,4% или със 17 стотинки. С по 1,8% са поевтинели трайният варено-пушен салам и малотрайните колбаси (в това число и шунка), като намалението е съответно с 16 и с 9 стотинки. Стойността на кренвиршите се е понижила с 1,6% (8 ст.), а тази на замразеното пиле – с 0,2% (1 ст.).
Като цяло млечните продукти бележат поскъпване, като най-сериозно то е при кравето масло. Пакетът от 125 г е струвал с 2 стотинки или с 1,7% повече спрямо предходната седмица. По-леко е увеличението при краве сиренето и кашкавала "Витоша" - съответно с 0,4% до 5,22 лева и с 0,3% до 10,71 лева. Единствено цената на едро на сиренето с растителни добавки е спаднала – с 1% до 2,86 лв./кг.
Сред останалите изследвани храни по стоковите борси и тържищата по-резки ценови промени има само при олиото и маргарина – съответно спад с 2,6% и увеличение с 2,8%.
Още бизнес материали от Econ.bg:
Аржентина обвини HSBC в пране на пари и укриване на данъциВодещи
-
Евакуират хора в Русенско, Янтра заля храм в Търново
Активират BG-Alert, има опасност от скъсване на язовирната стена в „Липник“
09.10 | 14:45
-
Надежда Бобчева: Призовките от Прокуратурата изглеждат като форма на натиск към общинската администрация
"Поръчката за боклука беше забавена над законовия срок от АОП"
09.10 | 14:30
-
ЕП отхвърли вота на недоверие срещу фон дер Лайен
За отхвърлянето на вота дадоха гласа си 378 евродепутати, 179 гласуваха "за", а 37 с...
09.10 | 14:30
Най-четени
-
Нивата на река Белица достигнаха критични стойности
След вливането на Белица в Янтра нивото на реката е 4,18 м в кв. Чолаковци при критична...
09.10 | 10:30
-
Десетки наводнени автомобили и евакуирани граждани в Русе след пороя
Драматична евакуация на "Свободна зона"
09.10 | 12:30
-
Кметът Благомир Коцев с ново писмо от ареста
Бъдете обединени. Борете се за свободата си, а аз ще се боря за своята!"
09.10 | 11:15
-
Мика Зайкова: Хора са принудени да взимат минимална заплата и да получават нещо под масата
Максималната пенсия трябва да се увеличава постепенно, за да не се изчерпи този ресурс
09.10 | 12:15