Китайски шпиони в Renault? 07.01 | 09:58
Според френското правителство става дума за „икономическа война“
От няколко дни френският автомобилен производител Renault е разтърсван от шпионски скандал. В началото на седмицата от компанията съобщиха, че уволняват трима свои служители на ръководни постове, заподозрени в изнасянето на чувствителна информация.
От петъчния брой на вестник Figaro става ясно, че след започналото разследване по случая подозренията на френските тайни служби падат върху китайски поръчители. Изданието не посочва совите източници.
"Renault подозира китайски играч, сочат няколко вътрешни източника", пише вестникът. "Френските тайни служби, които взимат случая насериозно, също са започнали разследване, насочващо към китайска следа, показва нашата информация."
Потърсени за коментар от АФП, от Renault са отказали информация за разследването.
В четвъртък френското правителство определи разкрития шпионаж като "икономическа война", насочена към разкриване на разработки на ключови модели електромобили.
При уволнението на тримата ръководители в компанията в началото на седмицата от производителя подчертаха, че са нужни спешни мерки за защита на стратегически, интелектуални и технологични активи на фирмата.
Renault, 15% от чийто капитал все още са собственост на държавата, и японският му партньор Nissan досега са инвестирали 4 млрд. евро в развитие на електрически автомобили. Двете компании имат амбиции да се превърнат в световен лидер в сектора, в който навлязоха по-рано от много свои конкуренти.
В средата на годината предстои пускането на пазара на електрически версии на два модела на Renault - Fluence и Kangoo Express. До средата на 2012 електроварианти ще имат и по-малките Twizy и Zoe.
Водещи
-
Слаб летен сезон по морето
Над 30% отлив на туристи отчитат хотелиери и ресторантьори по Южното ни Черноморие
11.07 | 12:00
-
Даниел Бузов: Вероятно скоро вътрешният министър ще обяви цялата истина по случая Петрохан - Околчица
Журналистът с нови разкрития за трагедията
11.07 | 11:40
-
Българин с обвинение в САЩ за опит да трансферира 300 000 долара от конфискувана криптовалута
Пред съда в Лексингтън Росен Йосифов е пледирал, че е невинен, делото му ще се гледа на 14...
11.07 | 11:20
-
Зеленски обяви създаването на специално военно командване за удари дълбоко в Русия
Според него натрупаният опит от използването на дронове с голям обсег и високоточни оръжия...
11.07 | 11:00
Най-четени
-
Загина синът на Весела Лечева
36-годишния Мартин Велев почина след инцидент с джет на Халкидики
11.07 | 09:15
-
Почина вторият български космонавт Александър Александров
За загубата съобщиха премиерът Румен Радев и първият бг коспонавт Георги Иванов
11.07 | 10:00
-
Зеленски обяви създаването на специално военно командване за удари дълбоко в Русия
Според него натрупаният опит от използването на дронове с голям обсег и високоточни оръжия...
11.07 | 11:00