Кой е най-бързо развиващият се сектор у нас 07.02 | 11:07
Ето какво показват проучванията

През последните години най-бързо растящият сектор в България, този на информационните технологии, се асоциира основно с една дума - аутсорсинг. Но IT индустрията у нас има потенциал за далеч по-перспективно развитие от работа като подизпълнител на големите в бизнеса, стига да използва в максимална степен възможностите на четвъртата индустриална революция.
Един от най-добрите примери за това са 60-те процента растеж на облачните услуги в България, при средни 17% в световен мащаб. През миналата година глобалният пазар на този продукт за пръв път надмина $200 милиарда, а oчакванията са растежът само да се засилва.
С условията, които предлага, страната ни има шанс да се утвърди като един от лидерите на иновативните пазари. Стига разбира се да преодолее добре познатите проблеми, като липса на квалифицирани кадри и правилно таргетирано за нуждите на индустрията образование.
За осма година поред Webit.Festival ще адресира тези проблеми с идеята да допринесе за развитието на предприемаческа екосистема в страната и целия регион на Централна и Източна Европа.
Събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев, кмета на София Йорданка Фандъкова и Европейската комисия, чиито основен приоритет е дигитализирането на европейската икономика.
Именно с тази мисия председателят на Webit.Foundation Пламен Русев, заедно с ректорите на три варненски университета и кмета на морската столица Иван Портних създадоха обидинение, което може да прерасне в организация на регионално ниво.
В момента в българския сектор на информационните технологии работят над 10 000 фирми, а само за 10 години работните места за експерти в тази сфера са се увеличили с 35 000. Общият приход на тези бизнеси за изминалата 2016 г. е около 5.5 милиарда лева, а регистрираният ръст надвишава 5 на сто.
За радост, макар близо 70% от компаниите да създават продукти за износ, секторът вече не се движи само от чуждестранни играчи, а местните започват все по-често да се стремят към лидерство в региона.
Миналата година Forbes определи София като дигитална столица на новите пазари. Тазгодишното мото на Webit е re:Inventing Europe’s Future, а фестивалът ще бъде платформа за дискусии на най-високо ниво за развитието на България и целия регион.
По време на конференцията за софтуерни разработки Dev Summit лектори на най-високо ниво ще споделят безценен опит за това какво представляват DevOps, как да рационализирате и автоматизирате дейността си, Agile & DevOps, подобряване на производителността чрез DevOps, управление на внедрявания и инфраструктура чрез DevOps.
Конференцията ще срещне българския ИТ сектор с хора като Дон Додж (Developer Advocate, Google), Джонас Джакоби (VP, Cloud and Mobile Technology Strategy, IBM), Питър Хайнрих (Developer Evangelist, Amazon), Кристоф Ауер-Велсбах (Partner Innovation Leader Europe, IBM Watson), Патрик Хагърти (Technical Advocate, IBM Bluemix).
Не по-малко важна обаче е възможността за комуникация със световни бизнес лидери, потенциални клиенти и някои от най-влиятелните хора на 5 континента. Чрез Webit бизнесът в България има шансът да стане част от глобална екосистема от над 100 000 души, които градят дигиталното бъдеще на Европа и света. И да извлече максимална полза от това.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
Черешите на Женския пазар в София значително по-евтини отколкото в страната
На фона на рекордните 50-60 лева в страната, столичният пазар предлага по-достъпни цени
05.05 | 16:15
-
Гергьовденската трапеза не е просто кулинарна - тя е ритуал, символ, молитва
Традиции и обичаи на Гергьовден
05.05 | 15:00