Кофас: COVID-19 оказва огромно влияние върху пазара на петрол 12.03 | 01:05
Увеличен брой фалити в сектора през 2020 г. изглежда неизбежен, казват анализаторите

Миналият петък Русия отказа да подкрепи по-големи намаления на производството на нефт по време на епидемията от COVID-19. ОПЕК пък премахна всички ограничения за собственото си производство, което допринесе за сриването на цените на петрола и спад на международният ценови показател Brent до 30 щатски долага, което е най-ниското му ниво от февруари 2016 г. насам.
Разпространението на COVID-19 вече предизвика съществено забавяне на потреблението на петрол в Китай. Международната агенция по енергетика прогнозира търсенето на петрол да се свие с приблизително 435,000 барела на ден през първата половина на 2020 г.
"Очакванията ни са, че коронавирусът ще окаже най-силното влияние върху суровия петрол от Голямата рецесия насам. Ситуацията в момента вероятно ще доведе до пренасищане на петролните пазари за по-голямата част от настоящата година. Поради тази причина в Кофас намалихме прогнозата си за средните цените на петрола за 2020 г. с 15 щатски долара, тоест цената ще падне на 45 долара за барел", коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България.
Тъй като много държави-износители на петрол все още се борят за възстановяване след срива на цените от 2014-2016 г., сегашният спад до ниво, което се колебае средно около 45 щ.д., ще предизвика трудности. Краят на сътрудничеството между членовете на ОПЕК+, което ще влезе в сила от 1 април, означава, че Саудитска Арабия и Русия, както и по-малки, но ключови производители, ще се борят за пазарен дял с американските производители на шистови продукти. Надпреварата ще тежи и на суровите цени в Европа, които вече спаднаха с 10% в петък и с 30% в понеделник сутринта.
Ефектът от петролната криза продължава да се усеща върху икономиката, като в най-добрия случай можем да очакваме слаб растеж на БВП. Ако в исторически план ниските цени на петрола бяха стимул за икономическата активност в страните, вносители на петрол, то ударът върху доверието на потребителите и бизнеса след епидемията с COVID-19 се очаква да запази глобалното търсене под контрол. Вероятността те да доведат до по-висока активност в Европа, Азия и Северна и Южна Америка е малка.
Очаква се по-ниските цени на петрола да имат отрицателен ефект върху енергийния сектор по целия свят. Това ще се усети преди всичко от компании, занимаващи се с проучване и добив на нефт и газ. Увеличен брой фалити в сектора през 2020 г. изглежда неизбежен, но по-ниските цени на петрола биха могли да предоставят възможност за увеличение на маржовете по веригата на петролната промишленост, например рафиниране, транспорт, търговия и други.
Водещи
-
Известен тв оператор се самоуби - скочи от моста в Бургас
Русален Михайлов е страдал от параноя
01.04 | 16:45
-
Пет години затвор за мъжа, обезобразил съпругата си с макетен нож
На жертвата бяха направени 58 хирургични шева
01.04 | 16:30
-
Туристическият бранш се вдига отново на общонационален протест
Протестните действия ще преминат под надслов "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни...
01.04 | 16:16
Най-четени
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
В Софийския градски съд започва делото срещу бившия дипломат Красимира Трифонова и дъщеря ѝ Габриела
По случая бяха задържани бившата съпруга на Пеев - Габриела и майка ѝ.
01.04 | 10:15
-
ТЕЛК комисиите имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите си
Гражданите вече имат възможност сами да наблюдават и контролират целия процес по издаването на...
01.04 | 12:30