Любомир Дацов: Стъпката с касовите апарати извади обороти, които са били скрити 02.05 | 12:43
Той коментира финансовия излишък

"Не зная дали числата са рекордни, защото в годините преди 2008-а имаше и по-големи излишъци, но всъщност не е толкова важна пропагандната стойност на съобщението, колкото икономическата."
Това заяви в ефира на БНР финансистът, бивш заместник-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов по повод отчетения от Министерството на финансите рекорден бюджетен излишък в края на април - над 2,678 милиарда лева, което е 2,3% от прогнозния БВП.
"Тези резултати показват, че в България все още има достатъчно високо потребление и икономическият растеж, макар и не чак толкова голям, колкото бихме искали, все пак е в рамките на около 3% - един добър резултат. Абсолютно нормално е по това време и при тази икономическа обстановка да има излишък. Това е правилното макроикономическо поведение. Освен това тези данни показват, че бюджетът е правилно балансиран", каза финансистът. Невъзможно е да се правят коментари на какво се дължи този излишък, допълни Дацов по време на участието си в програма "Хоризонт".
"Вижда се като тенденция от началото на годината – последните обстойни данни са за март – че има доста странни неща. На първо място трябва да кажем, че приходите се развиват добре, но те не са по-различни от предишните години като тенденция. Бяха в рамките на нормалното.
90% от всички тези номинални разлики, които се получават спрямо миналата година, се дължат на прихода от ДДС – странно, защото не може другите данъци да имат някакви изменения в рамките на един-два процента и едновременно ДДС да има, специално за март месец, от началото на годината спрямо миналата година изменение с близо 15%", продължи експертът в предаването "Преди всички".
"Факт е, че стъпката с касовите апарати дава резултат и извади на повърхността обороти, които са били скрити", смята Дацов. Според него обаче е възможно едновременно да сме свидетели на намаляване на икономическата активност, тъй като са намалели приходите от корпоративен данък и данъка върху печалбата. Експертът посочи, че е рано да се коментира и да се правят заключения.
Разходната част обаче е определяща за един бюджет, категоричен е той:
"В същото време трябва да отбележим, че има значително увеличаване на текущите разходи, което не е добра политика. Имаме помпане на текущи разходи под формата на заплати, пенсии и субсидии за сметка на инвестициите, които създават добавена стойност в икономиката".
Водещи
-
Управляване на домове за възрастни хора без лиценз става престъпление
С до 5 години лишаване от свобода ще се наказват лица, които без лиценз предоставят социални...
08.07 | 16:15
-
Първи реакции на българските политици и държавници след приемането ни в еврозоната
Страната ни получи одобрение от ЕП и ЕКОФИН
08.07 | 15:08
-
Стана ясно какво наследство оставя покойната звезда от "Клъцни/срежи" Джулиан Макмеън
Актьорът почина на 56 г. след тайна битка с рака
08.07 | 15:45
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
Опасна жега: Раздават безплатна минерална вода в София
През днешния ден също бе раздавана вода, като дейностите са организирани от направление...
08.07 | 09:59
-
Студентите излизат утре на протест пред СУ заради увеличените такси
Протестът е заради повишените такси за студентите в платеното обучение във висшите училища.
08.07 | 12:30