МВФ одобри първия транш от заема за Румъния 28.06 | 10:35
Страната сключи стенд-бай споразумение с фонда през пролетта
Международният валутен фонд (МВФ) приключи оценката на икономическото развитие на Румъния и одобри отпускането на първия транш от заема за северната ни съседка. Букурещ ще може да разчита на 430 млн. специални права за тираж*, чиято парична равностойност е 481 млн. евро.
Стенд-бай споразумението между МВФ и Румъния беше сключено на 25 март 2011 година. То е на обща стойност 3.09 млрд. специални права за тираж (около 3.5 млрд. евро). Споразумението влезе в сила на 31 март.
Според изявлението на борда на директорите на фонда Румъния е изпълнила всички програмни цели, а властите продължават с реформите. Тежките фискални и структурни реформи, които страната е предприела в миналото, сега помагат за връщането на доверието и стабилизацията на икономиката, допълват от МВФ.
От организацията допълват още, че Букурещ ще успее да посрещне фискалните цели за тази година. Все пак обаче са необходими още усилия за посрещане на целите за намаляване на бюджетния дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) до 2012 година.
*Специалните права на тираж (SDR) са безналични платежни активи, които се разпределят между членовете на Международния валутен фонд. Всяка държава има своя сметка, в която са записани тези активи, изчислено спрямо вноската ѝ.
Водещи
-
Първан Симеонов: Няма управление в България, което да не е претърпяло ерозия в хода на мандата си
"Главната цел на ПП и ДБ ще бъде да са на балотаж на президентските избори. Това ще бъде нещо...
19.07 | 18:00
-
Финалът на Световното: Море от фенове на Аржентина и Испания заля Ню Йорк преди сблъсъка
Аржентинците се надяват на исторически успех – световна титла от два поредни мондиала, което...
19.07 | 17:20
-
Новият британски премиер Анди Бърнам ще отмени националната схема за дигитални лични карти
Премиерът в оставка Киър Стармър обяви плана през септември в опит да ограничи нелегалната...
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Външният министър: Никой нищо не е подписвал в Киев
Позицията беше ясно изразена от премиера Радев, че на този етап България няма да участва във...
19.07 | 12:40
-
Задържаха Явор Бахаров заради наркотици
При обиск в къщата в Долна Диканя, която обитавал актьорът, са били открити саксии с канабис и...
19.07 | 10:00
-
Пеканов за Киевската декларация: България помага на Украйна там, където може
По думите му, България има глас в Европейския съюз, но през годините не го е използвала и не...
19.07 | 14:00
-
Часът на истината на Мондиала настъпва довечера
Испания и Аржентина влизат в яростна битка с огромен залог – световната титла
19.07 | 11:20