МВФ хареса Пакта за стабилност на финансовото министерство 22.05 | 11:32

Банковата ни система е стабилна, отчетоха още от фонда

От Деляна Петкова

Предлаганият от българските власти Пакт за финансова стабилност ще изпрати силен сигнал за ангажираността на България да провежда благоразумна фискална политика. Това се казва в заключенията на редовната мисия на Международния валутен фонд у нас. 

Според мисията на МВФ, водена от представителя за България Катрина Пърфийлд, в допълнение към новата рамка, правилото за ограничаване на разходите трябва да залегне в Закона за устройството на държавния бюджет.

Правителството е на път да постигне заложената цел за бюджетния дефицит за 2011 година. Важно е обаче да се поддържат продължаващите усилия в борбата с укриването на данъци при въздържане от увеличение на разходите.

Подобряването на ефективността на публичните разходи ще създаде възможност за пренасочване на средства към усилващата растежа сфера на образованието и за капиталови инвестиции, смятат още експертите на МВФ.

Важни са и усилията за подобряване на системата и ефективността на разходите в здравеопазването.

Износът се възстанови до нива над тези преди кризата и се очаква реалният ръст набрутния вътрешен продукт (БВП) да достигне 3% през 2011 г., прогнозират още от МВФ. Същевременно вносът остава слаб и текущата сметка се доближава до баланса.

По-високите цени на храните и горивата се очаква да повишат хармонизирания индекс на потребителските цени до 4¼ процента тази година преди да спадне до 3% през 2012 година.

Структурните реформи, записани в Националната програма за реформи на България, според МВФ ще бъдат ключов фактор за повишаване на потенциалния растеж, като вече е налице добро начало по отношение на изпълнението.

Осезаем напредък е налице при усвояването на Структурните фондове на ЕС. Подготвяните изменения на Закона за обществените поръчки се очаква допълнително да ускорят този процес, допълват от МВФ. От фонда отчетоха и доброто състояние на българската банкова система. Капиталовата адекватност на банките у нас към края на март възлиза на 17.7% и надвишава повече от два пъти изисквания в ЕС минимум.

Водещи

Най-четени