МИЕ се хвали с икономически растеж 05.08 | 18:10

Ведомството отчете своите постижения през последната година

От iNews.bg

Правителството на Пламен Орешарски, чиято оставка стана факт на 23 юли, направи отчет на дейността на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) през последната година.

Според доклада през последните три последователни тримесечия икономическият растеж е над 1%. Отбелязва се също повишаването на индекса на промишлено производство през май с 6,7% спрямо година по-рано, както и ръст в добивната и преработващата промишленост.

Като най-добрата оценка в областта на икономиката от МИЕ посочват най-успешната пласирана емисия евробоблигации от България, при която е постигнато лихвено натоварване от 3,06% за 10-годишни облигации.

Изпълнението на втория План за действие за намаляване на административната тежест за периода юли-декември 2013 г. доведе до намаляване на административната тежест за бизнеса със 124 млн. лв. годишно. Планираните до края на 2014 г. мерки се очаква да доведат до намаляване на административната тежест за бизнеса с още около 100 млн. лв. на годишна база, подчертава още документът.

По отношение на инвестициите Министерството на икономиката и енергетика отчита намаляване на административната тежест за инвеститорите чрез промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите.

В отчета се посочва още, че се очакват 153 млн. лева инвестиции и 1650 работни места да бъдат открити в трите индустриални зони в Божурище (София), Телиш (Плевен) и Бургас.

По отношение на външноикономическата политика, МИЕ подчертава постигнатите резултати за последната година като създаването на 20 нови служби за търговско-промишлени връзки в пазари от Азия, Близкия Изток и Африка. Посочена е и ролята на разработените 2 нови финансови инструмента, осигуряващи достъп до финансиране на малки и средни предприятия.

"МИЕ проучи и възможността и предприе конкретни действия за участието на България в електронна платформа за търговия, инвестиции и възлагане на обществени поръчки на малки и средни предприятия в рамките на ЕС", се посочва още в документа.

В отчета се разглежда и ролята на кабинета в помощ на малките и средни предприятия в България. Подчертано е приемането на Националната стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия за периода 2014-2020 г., както и разширения достъп до финансиране чрез Българската банка за развитие (ББР).

През последната година са отпуснати 20 млн. лева за иновационни дейности, посочва още МИЕ. По други 52 договора е получена държавна субсидия на обща стойност близо 10 млн. лева.

В документа се подчертават и мерките, предприети по отношение на държавните предприятия, като е посочена намесата на държавата при оздравяването на ключови предприятия за българската икономика. Като пример е дадено преструктурирането на "ВМЗ" ЕАД, чрез която бе избегнат фалит на дружеството и бяха осигурени нови поръчки в размер на 75 млн. лева. Към момента в предприятието работят 2387 човека, като са разкрити нови 341 работни места.

За периода юни 2013 г. - юли 2014 г. са събрани 81,7 млн. лв. с ДДС концесионни възнаграждения. Усвоени са 870 580 лв. от банкови гаранции на концесионери, неизпълняващи задълженията си. Създадена е и постоянно действаща група по проблемите на незаконния добив, отчитат от МИЕ.

Във връзка с Оперативна програма "Конкурентоспособност" за периода 2007-2013 г. се посочва, че през последната година сключените нови договори с бенефициенти са 780 на стойност 602 млн. лева. Към бизнеса са изплатени близо 523 млн. лева, което представлява над 57% от общите плащания.

"За 2013 г. бяха спасени 100 млн. лв. - констатиран риск от загуба на средства, г., като са положени сериозни усилия за спасяването на рисковите 120 млн. лв. за 2014 г., които няма да бъдат загубени при запазване на добрата организация на процесите", смятат от МИЕ.

От там допълват, че ОП "Конкурентоспособност" е предпазена от спиране на средствата или от финансови корекции.

От началото на програмния период 2007 – 2014 г., по програмата са сключени са над 3100 договора за финансиране на стойност 2,369 млрд. лв, което е над 104% от общия бюджет на програмата, като от тях са изплатени 1,591 млрд. лв. (908 млн. лв. за бенефициенти и 683 млн. лв. за финансови инструменти) към бенефициентите.

По отношение на ОП "Иновации и конкурентоспособност" за новия програмен период 2014 - 2020 г. от МИЕ подчертават приетата от МС на 21 май 2014 г. нова програма, която е изпратена за окончателно одобрение от службите на ЕК. "Избегнат е риск 2014 година да бъде нулева", посочва още докладът.

Във връзка с политиката за потребителите експертите отчитат подобрен и облекчен достъп на българските производители до търговската мрежа на някои от големите търговски вериги през изминалата година. Посочени са и приетите промени в Закона за защита на потребителите, както и засилената роля на секторните регулатори – Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), Комисията за финансов надзор (КФН) и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

През 2013 г. започна процедура за промяна на общите условия за работа с потребителите на електроразпределителните дружества и крайните снабдители, която е насочена изцяло в повишаване на правата на потребителите и постигане на равнопоставеност.

"За първи път стартирахме изготвянето на Национална програма за финансово образование на потребителите на финансови услуги, като нейната цел е да се идентифицират проблемите, да се очертаят целевите групи и да се дефинират конкретните мерки и отговорни институции за реализирането им", се допълва още в отчета на МИЕ за управлението на кабинета "Орешарски". 

Водещи

Най-четени