МФ вече очаква 10.4% средна инфлация през 2022 г. 05.04 | 18:14
Държавният бюджет за 2022 г. е разчетен при ръст на БВП от 4.8%

Финансовото министерство сериозно коригира очакванията си за икономическия растеж през тази година, както и прогнозата си за инфлацията.
В публикуваната пролетна макроикономическа прогноза МФ посочва, че войната в Украйна е променила икономическите перспективи за България. Очаква се по-нисък растеж на икономиката за тази и следващата годината, съответно 2.6 и 2.8%.
Припомняме, че държавният бюджет за 2022 г. е разчетен при ръст на БВП от 4.8%.
"Инвазията на Руската федерация в Украйна усложни допълнително макроикономическата среда в света и особено в Европа. Реалният растеж на БВП в ЕС ще се забави по линия на по-високи цени, намален износ към Руската федерация и Украйна, отлагане на част от инвестициите поради високата несигурност, забавяне и затруднения на доставки на определени суровини. Ситуацията във връзка с военния конфликт промени и икономическите перспективи за България", се посочва в доклада на МФ.
Почти двойно по-висока вече е новата прогноза за инфлацията през тази година. Според финансовото министерство общото равнище на потребителските цени ще се ускорява до третото тримесечие на 2022 г., след което ще започне да се забавя. В края на годината инфлацията ще достигне 10%, а средногодишната ще е - 10.4%. Тези проценти обаче са за хармонизираната с ЕС инфлация, която винаги е малко по-ниска от отчитаната от НСИ по националната методология. Преди военната инвазия на Русия в Украйна очакванията бяха напролет цените на енергията да се нормализират, а с това и на останалите потребитески цени. Бюджетът на държавата, който е в сила от 1 април, е разчетен при 5.6% средногодишна инфлация.
Водещ принос за повишената инфлация ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 16.4% на годишна база през декември. Енергийните стоки също ще поскъпват като повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25.1% в края на годината.
МФ предупреждава още за ограничаване на покупателната способност на домакинствата от по-високата инфлация, забавяне на износа заради намалено търсене отвън и за отлагане на частни инвестиции заради нарасналата несигурност. През 2022 г. търсенето на кредити ще се забави в сравнение с 2021 г.
Пролетната макроикономическа прогноза на МФ ще намери отражение при актуализацията на бюджета от юли. Актуализацията бе планирана, за да отрази структурните промени в държавното управление като уверенията бяха, че дефицитът няма да бъде завишен допълнително. Това обаче е все по-малко вероятно при тези сериозни корекции на основни макроикономически показатели.
Водещи
-
Дъждовно следобед, слънчево дутринта
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, за София - около 13°
29.03 | 08:57
-
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12 клас
Става дума за разпоредби от Наредба № 11 от 1 септември 2016 година за оценяване на...
28.03 | 17:40
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Бил Гейтс: Хората няма да бъдат нужни „за повечето неща“ в рамките на следващите десет години
Гейтс определи тази визия за новата ера като „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с...
28.03 | 17:00
Най-четени
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45