Малките и лоялните фирми ще се радват на помощ от държавата 24.02 | 20:57
Правителството на Борисов водеше "Мини Марица изток" към фалит, заяви Драгомир Стойнев

В работата си ще следваме принципа "мисли първо за малките", според който изискванията за малките и особено за микропредприятията ще се намалят. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на посещение в Сливен.
Въведохме задължителна оценка на въздействието на подготвяните промени в нормативната уредба, изготвяна от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), върху бизнеса, каза министър Стойнев.
Той добави, че ще бъдат стимулирани лоялните към държавата фирми, които редовно плащат данъци, социални осигуровки и задължения, съобщават от пресслужбата на МИЕ.
Министерстото на икономиката и енергетиката работи за освобождаване на бизнеса от административния натиск, обясни още Стойнев, очертавайки основните приоритети в бъдещата работа на ведомството.
Стойнев съобщи още, че стартира серия от срещи с инвеститори и представители на бизнеса, за се обобщят вижданията на бизнеса за развитието на предприемачеството и да се разбере какви са очакванията от правителството.
"Една подобна среща е днешната покана да посетя завода на най-големия италиански инвеститор в България, инвестирал повече от 300 млн. евро и разкрил над 3000 работни места. Самият факт, че възнамерява да прави нови инвестиции в серия от проекти за над 50 млн. лева говори за това, че той усеща подобряването на икономическата обстановка в страната в последните осем месеца", каза Драгомир Стойнев по време на посещението си в завода на "Миролио" Сливен.
Пред представители на бизнеса в Сливен министърът акцентира върху това, че са възстановени нормалните отношения между държавата и бизнеса. "Създадохме и поддържаме благоприятна бизнеса среда и гарантирахме, че правилата са равни за всички. Правителството показа, че е отговорно към бизнеса и в срок върна 542 млн. лв. ДДС", каза още министър Стойнев.
Приоритет в новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" ще се постави на "Предприемачество, експортен и производствен потенциал".
72% от предвидените 1,413 млрд. евро по програмата ще се отделят за технологична модернизация, въвеждане на международни стандарти и системи за управление, разработване и внедряване на иновации.
25% ще бъдат за финансиране на "Зелена и ефективна икономика" – внедряване на технологии за подобряване на ресурсната ефективност и подкрепа за повишаване на енергийната ефективност. Тя ще бъде основен инструмент за финансиране на малките и средните предприятия.
"След активен диалог с всички заинтересовани страни разработихме и изпратихме за съгласуване проекта за следващия програмен период на оперативната програма. Предложихме по-гъвкав подход, който отговаря на вижданията и нагласите на фирмите", заяви Драгомир Стойнев.
По думите му е постигнат баланс между мерките с бърз и непосредствен ефект като технологично обновление, интернационализация, международни стандарти и сертификати и тези с дългосрочен ефект – развитие и внедряване на иновации.
Ние в момента стабилизираме и енергетиката. Правителството през последните осем месеца е взело мерки за оздравяване и балансиране на енергийния сектор, поясни енергийният министър.
За да се гарантира предвидимост за бизнеса у нас, цената на електрическата енергия за бита и бизнеса ще остане стабилна на нивата, които бяха постигнати от 30 декември 2014 г. Стойнев категорично отрече състоятелността на обвиненията, че Националната електрическа компания (НЕК) се води към фалит и допълни, че до месец юни миналата година "целенасочено се водеше цялата енергетика към фалит".
"Правителството на Борисов позволи 1000 мегавата ВЕИ да бъдат включени към мрежата, водеше "Мини Марица изток" към фалит и миньорите не работеха. Същото правителство за 3 години увеличи дефицита в енергийната система с 2,5 млрд. лева, пак то подписваше договори за милиони с консултанти, които да разделят ЕСО от НЕК", отговори на журналистически въпрос министър Стойнев.
"Ние прекратихме тези договори и разделението на ЕСО от НЕК вече е факт", допълни още той.
По време на посещението си в Сливен министър Стойнев проведе среща с представители на местния бизнес, на която присъстваха областният управител на Сливен Корнелий Желязков, кметът на общината инж. Кольо Милев, депутатите от 42 НС Валери Жаблянов и Деян Дечев.
Водещи
-
Вълчев не очаква да има предпоставки административно да се увеличават таксите за студентите платено обучение
По думите му тези студенти – с платена форма на обучение са много по-малко от студентите...
09.07 | 10:59
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
Най-четени
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30
-
Росен Желязков внася становище срещу референдума за еврото
Премиерът Желязков заема твърда позиция срещу провеждането на референдум по въпроса
09.07 | 09:15
-
Кабинетът ще обсъди днес проект на решение за осъществяване на наблюдение на цените на стоки и услуги в процеса на въвеждане на еврото в страната
Вчера Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България...
09.07 | 08:59
-
Дянков:Еврото показа, че големите партии могат да управляват без патерици
„След влизането в Шенген, вече сме като всяка друга европейска страна. Това се харесва на...
09.07 | 09:30