Малкият бизнес може да кандидатства до 21 септември за 260 млн. лв. за технологична модернизация 27.08 | 16:39
Това заяви министър Пулев в Перник

До 21 септември компаниите могат да кандидатстват по първата отворена за България процедура от Плана за възстановяване и устойчивост "Технологична модернизация". Тя е в размер на 260 млн. лв., а подаването на документите е изцяло онлайн през системата ИСУН. Това заяви в Перник служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.
На мобилната приемна на министъра с областния управител Людмил Веселинов министър Пулев подчерта, че процедурата е насочена към микро, малки и средни фирми.
"Тя е предимно за производствените фирми – за лекарства, компютри или оптични материали, храни, напитки, облекла и др. Допустими са компании с архитектурна, инженерна или научно-изследователска и развойна дейност и още други. Планът работи и дава глътка въздух на бизнеса в условията на кризи”, каза още Пулев.
Той допълни, че спрямо големината и нуждите фирмите могат да получат между 180 000 лв. и 700 000 лв. за ново оборудване, техника, машини и софтуер.
В област Перник броят предприятия (микро, малки и средни) е над 5400 с близо 20 000 заети лица. От тях микро предприятията с до 9 работници са над 5000, където по думите на областния управител на Перник Веселинов - работят около 17 000 души от региона.
Илияна Илиева, главен директор на ГД ЕФК към Министерството на иновациите и растежа, обясни, че процедурата е насочена към четири от икономическите сектори на страната – C (Преработваща промишленост), Е (Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване), J (Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения) и M (Професионални дейности и научни изследвания). Тя допълни, че през септември предстои стартиране и на грантова схема в размер на 30,6 млн. лв. за бизнеса за ИКТ решения и киберсигурност.
Министър Пулев призова малкия и среден бизнес в района на Перник да се възползва от отворената процедура и да кандидатства за средствара за технологична модернизация.
По думите на Илиева регионът на Перник може да се възползва от програмите за ВЕИ, иновации, околна среда, регионално развитие и конкурентноспособност, които ще предоставят около 7 млрд. лева за следващия програмен период - само част от общите евросредства за България до 2027 г.
Напомняме, че на сайта на Министерството на иновациите и растежа (www.mig.gov.bg) e публикувана подробна информация за онлайн кандидатстването по "Технологична модернизация”. По-късно днес министър Пулев ще има мобилна приемна и в Благоевград във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост и възможностите за бизнеса да кандидатстват по него и по други европейски програми.
Водещи
-
Преизчисляването на вота е готово: Според ЦИК ще има промени в парламента
Комисията изпрати данните в КС
12.03 | 21:00
-
Два протеста в София заради скандала с бюлетините
Полицията със специални мерки за сигурност
12.03 | 20:45
-
Борисов: Европа и България трябва да участват в намирането на решение за постигане на мир в Украйна
Резултатите от преговорите между САЩ и Украйна в Джеда относно споразумение за прекратяване на...
12.03 | 20:29
-
Осигурени са още 50 млн. лв. за продължаване на "Грижа в дома"
Парите са по европроект и са с 50% повече спрямо първоначалния бюджет, така патронажна грижа...
12.03 | 20:15
Най-четени
-
Новата минимална заплата в Гърция удари рекорд
Съседката ни продължава да повишава доходите си, докато България остава на последно място в ЕС
12.03 | 15:30
-
Родителите на Мартин Елвиса потънали в земята от срам заради него
Те били изключително разочаровани от поведението на сина си в шоуто
12.03 | 17:00
-
Трагичен инцидент отне живота на двама абитуриенти на 18 години при тежка катастрофа
По случая е образувано досъдебно производство, което ще изясни всички обстоятелства около...
12.03 | 09:59
-
Екатерина Михайлова: Тръгнали сме към дъното
Особено критично проф. Михайлова се отнесе към писмото, изпратено от прокуратурата до...
12.03 | 09:15