Минималната заплата скача на 510 лв. през 2018 г. 13.10 | 11:32
Новият бюджет залага на икономически ръст от 4% и 2,5 млрд. лв. повече разходи

През 2018 г. се предвижда минималната работна заплата (МРЗ) да нарастне до 510 лв. "Такова увеличение е възможно и то ще се случи 2018 г. и ще се реализира благодарение на 2,5 млрд. лв. повече разходи, предвидени в бюджета, за следващата година", съобщи по БНТ председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ.
Тя обясни, че парите идват от ръста на икономиката, който се очаква да е близо 4% ръст, а този ръст означавал и по-големи заплати в реалния сектор.
В момента минималната работна заплата е 460 лв. 330 млн. лв. отиват за заплатите в сферата на образованието, които средно се повишиха с 15%. За армията има предвидени около 100 млн. лв. за заплати. Там ще има и капитални разходи за модернизация на войските в размер на около 480 млн. лв., допълни народната представителка от ГЕРБ. И отбеляза, че "пари има в повече, но те са фокусирани в приоритетните сектори и така е правилно".
"1 млрд. лв. повече ще отидат за пенсии и здравеопазване, както и за социално подпомагане. Трябва да се повишат заплатите в социалния сектор, за да се привлекат повече хора, които сега се отказват от тази работа, заради заплатата, която е близка до минималната", обясни тя.
"Все пак да не забравяме и инфраструктурата, по която работим. Там обаче голяма част от проектите ще бъдат финансирани и с европейски проекти и с наш бюджет", каза още Стоянова.
Припомняме обаче, че Върховният административен съд (ВАС) отмени постановлението на Министерския съвет, с което бе определена минималната работна заплата за 2017 г. в размер на 460 лв. Правителството вече публикува за обществено обсъждане нов проект на постановление със същия размер на минималната заплата - 460 лв. Това стана след оспорване от страна на бизнеса. Работодателите обжалваха решението с аргумента, че не е спазена процедурата за консултиране.
Водещи
-
Трета световна титла за България насред София
Магдалена Вълкова спечели нов златен медал
22.06 | 16:40
-
Еньовден наближава: Ето какви са поверията и традициите
Празникът на билките се пада на 24 юни
22.06 | 16:20
-
Колосалната авантюра на Тръмп го превърна от миротворец в подстрекател към война
Това посочва в свой анализ Financial Times
22.06 | 16:00
Най-четени
-
Черният леопард е забелязан преди месеци край Исперих, открити са следи
Изготвен е профил на евентуалния собственик на дивото животно
22.06 | 12:40
-
Оше издирват избягалия хищних в природния парк "Шуменско плато"
Фотокапани, термокамери, дронове и десетки специалисти на терен се опитват да заловят...
22.06 | 10:20
-
Атаката на САЩ срещу Иран подготвя пазара на петрол за бум
От обезумели пазари на опции, до покачващи се цени на товарите и дизела - цялата тази...
22.06 | 12:00
-
Тагарев: Конфликтът с Иран няма да приключи толкова бързо
Заплахата за създаване на ядрено оръжие може би ще остане, дори ако допуснем, че много...
22.06 | 11:00