Министерството на иновациите и растежа стартира издаването на Стартъп виза 16.02 | 20:00
ще се издава на граждани извън ЕС за развиване на високотехнологичен бизнес в България, ще важи една година

Министерството на иновациите и растежа (МИР) започва процеса по издаването на удостоверение за високотехнологичен и иновативен проект или т.нар. Стартъп виза. Това съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Подаване на документите и кандидатстване може да се направи през платформата СУНИ (Система за управление на национални инвестиции) на адрес - https://enims.egov.bg/en , посредством електронен подпис.
По новата административна услуга се предвижда да могат да кандидатстват чужди граждани (извън Европейския съюз), които искат да стартират иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност. МИР ускори подготовката за издаването, като вместо планирания 6-месечен срок за публикуване на условията за кандидатстване, кандидатстването се отваря 2 месеца предсрочно.
Попълва се въпросник, в който предприемачът трябва да отбележи каква е неговата компания, идея, към кои пазари е насочен, има ли вече инвеститор, патенти, клиенти и др. След преглед на документите и оценка на проекта от Експертен съвет, включващ представители на държавата, научната общност и бизнеса, ще бъде издавано удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект. Неговата валидност е 1 година, но може да бъде удължавано след това до 2 години допълнително.
"МИР заработи и за предприемачите. След 5 години усилия, България вече има Стартъп виза. Като всички европейски развити страни. Това ще позволи инвеститори извън ЕС да развиват високи технологии в България, да наемат български таланти и да създават работни места", коментира министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по повод стартирането на процедурата.
Издаването на Стартъп виза се основава на Закона за чужденците в Република България, както и на разработената от МИР Наредба за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект. Припомняме, че Наредбата е приета с Постановление № 318 на Министерския съвет от 7 октомври 2022 г.
Удостоверението e официален документ, който дава възможност за издаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденци, които искат да развиват иновативен или високотехнологичен бизнес у нас.
До 7 октомври 2022 г. България беше единствената страна от ЕС без установен правен ред за издаване на Стартъп виза, като усилия в тази посока са правени над 5 години. МИР подчертава приноса на Българската стартъп асоциация BESCO в подготовката и успешното въвеждане на Стартъп визата у нас.
Информация на български и английски език за кандидатстването за Стартъп виза е публикувана на сайта на Министерството на иновациите и растежа:
Водещи
-
Търсят спасители за 9 неохраняеми плажа във Варненско
Постовете ще работят всеки ден от 8:00 до 18:00 часа през активния летен сезон
14.05 | 11:59
-
Радостин Василев: Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента
" Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента", каза Василев.
14.05 | 11:45
-
Ивелин Михайлов: Наталия Киселова се самоуби
"Тази жена се самоуби като преподавател, като човек с някаква чест и достойнство".
14.05 | 11:30
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Стачката на шофьорите оставя столицата без автобуси, трамваи и тролеи до обед
Мерки за облекчаване на ситуацията
14.05 | 09:15
-
НАП отчита ръст в приходите от ДДС от хранителните вериги
Българите са платили 360 милиона лева повече за храна през 2024 година в сравнение с...
14.05 | 08:58