Много общини молели Дянков - "моля помогнете ни тук.." 14.08 | 13:55

Имало няколко общини със задължения, които не могат да се платят за един мандат

От Кремена Бедерева

Общините с добри показатели за финансова стабилност и дисциплина ще бъдат стимулирани още в Бюджет 2013 г. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков.

Вицепремиерът заяви, че с времето това ще става все по-значимо. Общините, които добре са си свършили работата, ще получат допълнителни средства и се надявам, че с времето това ще бъде все по-голяма част от държавния бюджет, за да могат по-добрите, да стават все по-добри, заяви той.

По думите му компании вярват, че накрая някой ще ги спаси и затова се въвежда методология – за да се знае, че държавата няма да спаси нито една община във финансови затруднения, независимо от коя партия е кметът, който я управлява. Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов представи новата методика за сравнителна оценка на финансовата стабилност на общините

"Всяка седмица в Министерството на финансите идват молби от много общини – моля помогнете ни тук, моля помогнете ни там", каза той. Дянков заяви, че поради ситуацията на криза не се уважават огромната част от тях, но вече ще има методология и тези, които не са финансово дисциплинирани да не изпращат такива.

Министерството на финансите ще публикува тези показатели на всяко тримесечие. В края на октомври показателите ще посочат с каква стъпка да се започне, обясни Дянков.

Варна, Перник, Видин, Кърджали и Пловдив са общините с най-голямо увеличение на просрочените задължения в последната година, показват изчисления на Министерството на финансите според новата методика за оценка на финансовата им стабилност.

За периода 30 юни 2011 г.- 30 юни 2012 г. Варна е увеличила просрочените си задължения с 2,8 млн. лева, Перник – с 1,7 млн. лева, Видин – с 1,5 млн. лева, Кърджали – с 1 млн. лева и Пловдив с 0,8 млн. лева. Най-много е намалила просрочените си задължения Столична община – с 37,9 млн. лева.

Сред общините с население с над 50 000 жители, с най-добра обща оценка в крайното класиране за 2011 г. са Благоевград, Бургас, Стара Загора, Асеновград, а за 2012 г. Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград, Димитровград.

С най-ниска обща оценка в крайното класиране сред общините с повече от 50 000 жители за 2011 г. са Видин, Пазарджик, Кюстендил, Карлово, Силистра, а за 2012 г. – Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин, Пазарджик. Данните идват от самите общини, каза министърът на финансите.

Почти всички общини по Черноморието са сред първите 20-30 заради приходите от туризъм.

По финансово устойчиви са големите общини заради повечето възможности за собствени приходи. Местните власти, които по-активно използват европейски средства, успяват да създадат и по-добра база.

Обратно – по финансови показатели изостават малки общини, които не са се възползвали от възможността за кандидатстване по европейски средства.

Има няколко общини с такива задължения, че не могат да ги изплатят в рамките на един мандат, каза още Дянков, като уточни, че те са в ситуация Гърция.

Дянков заяви, че има примери за малки и средни общини, които "не са на морето и нямат полезни изкопаеми”, но с времето отбелязват напредък.

Водещи

Най-четени