Монтират пасивни системи за защита в Нововоронежката АЕЦ 04.11 | 11:08
В изграждащия се Седми блок на централата бе поставено мащабно устройство за отвеждане на топлината
Във Втори енергоблок на Нововоронежката АЕЦ-2 (Седми блок на Нововоронежката АЕЦ) бе поставен дефлекторът на системата за пасивно отвеждане на топлината. Главен проектант на централата е АО "Атоменергопроект", а основен изпълнител е Групата компании ASE. Дефлекторът е аеродинамично устройство, предназначено за увеличаване на тягата във вентилационния канал и повишаване на ефективността на системата за вентилация. Дефлекторът на Втори енергоблок на Нововоронежката АЕЦ-2 бе поставен на мястото си на купола на външната защитна обвивка на сградата на реактора. Конструкцията представлява метален цилиндър с тегло близо 180 тона, диаметър около 25 метра и височина – 13 метра.
Системата за пасивно отвеждане на топлината трябва да осигури продължително отвеждане в атмосферата на топлината от активната зона на реактора при отсъствие на всякакви източници на електроснабдяване и е част от т.нар. пасивни защити на реактора. Принципът на работа на системата за пасивно извеждане на топлината е основан на естествената циркулация – атмосферният въздух, попаднал в топлообменника, се нагрява, по въздуховода се издига в изходящия колектор, разположен на върха на купола, откъдето се връща в атмосферата. Елементите на куполната част на системата за пасивно отвеждане на топлината бяха изработени в цеха за метални конструкции на Нововоронежката АЕЦ – 2, окрупняването на сборката бе проведено непосредствено на строителната площадка.
Както отбеляза вицепрезидентът на АО "НИАЕП" и ръководител на проекта за изграждане на Нововоронежката АЕЦ-2 Виталий Полянин, Ростехнадзор вече разреши провеждането на дейности в сградата и в системите на Втори енергоблок, важни за безопасността. "Това решение ни позволява да пристъпим към провеждането на пълномащабните топло- и електромонтажни дейности за осигуряване на най-важния етап в изграждането на енергоблока – следмонтажното прочистване на тръбопроводите и оборудването на технологичните системи, непосредствено свързани с първи контур на реакторната установка, чийто старт е предвиден за октомври 2017 г.", коментира Полянин. Етапът на следмонтажното прочистване включва провеждането на почистване на монтираните тръбопроводи и оборудването на реакторната установка и промиването им с химически обезсолена вода.
Водещи
-
Предсказание на пророка Дядо Влайчо за 2025 г: Немотия и глад!
Според него светът ще бъде изправен пред тежки изпитания
12.01 | 18:00
-
БСП-ОЛ ще участва в правителството на ГЕРБ-СДС с четирима министри и вицепремиер
Със 102 гласа "За", 13 "Против" и 7 "Въздържал се" Националният съвет на БСП даде мандат за...
12.01 | 17:40
-
Зукърбърг: Белият дом ни притискаше да махнем верни неща за ефектите от COVID ваксините
Той заяви в подкаста на един от най-популярните онлайн водещи в САЩ Джо Роугън, че е бил...
12.01 | 17:20
-
Коалиция с ГЕРБ може да се окаже "целувката на смъртта, смята Манолова
"Позицията ни е ясна - ние винаги сме били против колаборация с ГЕРБ и ДПС", заяви лидерът на...
12.01 | 17:00
Най-четени
-
Пеевски: Ако цяла държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи?
„Правителството да се заеме с план за подкрепа на производствата, пострадали от високите цени...
12.01 | 10:00
-
Интензивни снеговалежи в Южна България
Зимата отстъпва през втората половина на януари
12.01 | 09:02
-
Честваме Св. Татяна
Вярва се, че името носи на притежателките си духовна сила и покоряваща красота
12.01 | 09:30