Мораториумът върху добива на шистов газ не бил отменен, а само коригиран 22.06 | 09:10

Мораториумът върху добива на шистов газ не е отменен, а само коригиран

От Кремена Бедерева

Мораториумът върху добива на шистов газ не е отменен, а само коригиран, за да се улесни добивът на конвенционален газ. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по bTV.

Той коментира изказването на заместник-посланика на САЩ Сюзън Сатън, която заяви, че не разбира решението на България да наложи мораториум върху добива на шистов газ, като каза, че не смята това за натиск.

"Шистовият газ ще направи България енергийно независима" – такова мнение изказа американският дипломат по време на конференцията "Проучване и производство на петрол и газ – новата технологична граница”, която се проведе в столицата.

Добрев обаче отбеляза, че добивът на шистов газ е помогнал за смъкването на цените на синьото гориво в САЩ, където 1 000 куб. метра от суровината струват около 100 долара, за разлика от Европа, където е около 300 и в България - над 400.

"Хубаво е, че имаме мораториум, за да има достатъчно време да направим анализите”, посочи Делян Добрев. По думите му така ще могат да се постигнат и гаранции за околната среда.

Опасност от екокатастрофа в Кърджали няма, смята енергийният министър в коментар на предупрежденията на работниците от ОЦК Кърджали, че ще спрат работа, което може да засегне някои важни производства.

Според Добрев главният проблем, ако това се случи, е свързан със заплаха за бъдещето на предприятието. За рестартирането на спрените производства ще са необходими "огромни инвестиции”, обясни той.

Инвеститорски интерес към "ОЦК-Кърджали” все още има и той е реален, посочи Делян Добрев. В момента обаче се обсъждат варианти за поемане на дружеството под наем.

"Държавата, каквото може, прави – не само с помощите и посредничеството,” увери министърът на икономиката и енергетиката.

"Хубавото е, че не всичко е загубено, защото както банките имат интерес този проблем да се реши, така все още има инвестиционен интерес към дружеството. С инвеститорите се обсъждат варианти дружеството ОЦК Кърджали да бъде взето под наем, за да може да се види, колко са всъщност задълженията на предприятието. Дълговете към банките са триста милиона и разбира се, това може би не са всички задължения на дружеството. То може да има задължения към свързани лица, към контрагенти. Затова е необходимо, и според мен, и затова не идва инвеститор, който да каже направо – аз го купувам това дружество и почвам да работя с него", допълни министърът на икономиката.

 

Най-четени