НАП дебне за пускането на касови бележки със софтуер 16.08 | 13:30
Данъчните ще проверяват фирмите с необичайно ниски обороти
Служителите на Националната агенция по приходите (НАП) дебнат за пускането на касови бележки с помощта на софтуер. На месец се издават и проверяват средно по 400 млн. касови бонове, съобщават от институцията.
Данъчните обръщат специално внимание на тези обекти, в които оборотът се различава сериозно от средния за съответния регион или бранш. Именно софтуерът помага тези обекти да бъдат селектирани. По данни на НАП към момента активните касови апарати в България са близо 400 000.
Фирмите с по-нисък от обичайния оборот попадат във фокуса на данъчните. Към тази група спадат търговци на хранителни и промишлени стоки, заведения и ресторанти, медицински практики, фризьори и козметици, паркинги.
От НАП предупреждават, че ще се премине към проверки на определени фирми, ако ниските обороти продължават да бъдат регистрирани при отсъствие на икономически и пазарни причини за това. Целта е да се провери дали за всяко купено нещо се издава касов бон.
В помощ за подбирането на рисковите фирми, служителите от приходната агенция следят за дълги периоди без продажби и концентрирането им за определен период – в края на деня или на месеца.
"Писмата са първата и то партньорска стъпка. Очакваме търговците, които не са отчитали оборота си, да започнат да го правят, знаейки че са наблюдавани. Само ако няма промяна в поведението им, действаме с проверки и налагане на санкции", обяснява Васил Панов, който е директор на дирекция "Контрол" в НАП.
Водещи
-
Божанков: Искаме да бъдем първа политическа сила и да поемем отговорност за управлението на държавата
Според него изборите ще са борба на живот и смърт за статуквото
17.01 | 18:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
Тръмп покани Ердоган сред основателите на Съвета за мир в Газа
Новата структура ще участва във формирането на бъдещото управление и услуги в ивицата Газа
17.01 | 17:20
-
„Кроношпан“ внесе план за безопасно спиране на производствена линия във Велико Търново
Компанията ще обжалва наложената мярка
17.01 | 17:00
Най-четени
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20