НЕК дължи 126 млн. лева, предимно заради „Белене“ 30.03 | 12:38
В същото време компанията има да взима пари от много дружества

Към настоящия момент загубите на НЕК са 126 млн. лева. Ако нямаше ефекта от решението за "Белене", НЕК щеше да е в добро състояние. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов.
"В този отчет те имат около 170 милиона разходи – текущи, които са признати, за "Белене". Какво означава това? От 170 като изкараме 126, имаме 44 милиона лева печалба. Тоест, ако нямаше ефектът от решението на "Белене", НЕК щеше да е едно добро дружество и щеше да генерира положителен нетен финансов резултат. И може би нямаше да има нужда държавата да отпуска безлихвен заем", каза той.
Спадът в цената на електроенергията, валиден за цяла Европа спрямо 2015 г. е засегнал ТЕЦ "Марица-изток", отчете Иванов.
Той уточни, че разходите за вредни емисии са голямо перо в бюджета на централата, макар че тази година ще са по-малки, отколкото през 2015 г. С големи разхода за миналата година е бил АЕЦ "Козлодуй" , поради мерките за удължаване на живота на Пети блок.
Припомняме, че към настоящия момент 13 компании са просрочили задължението си към НЕК по такса "задължение към обществото", което според лоялните фирми от сектора изкривява пазара. В дъполнение към това заради промените в цените на природния газ се налага увеличение на цената на електроенергията произвеждана по високоефективен начин. Това от своя страна рефлектира върху обществения доставчик в лицето на НЕК и, за да не реализира загуба от над 44 млн. лв. се налага увеичение на такса "задължение към обществото" с 1,25 лв. за MWh - от малко над 35 лв. сега до 37 лв.
Това увеличение според работодателските организации обаче ще се отрази негативно на бизнеса. Преди ден Константин Стаменов от БФИЕК поиска компаниите да потърсят вътрешни резерви, за да не се стигне до толкова голямо увеличение. Как точно ще се реши въпроса и дали такива резерви има ще стане ясно на заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране на 30 март, а и след това.
Източник: Econ.bg
Водещи
-
Стомашно-чревните вируси атакуват в края на лятото
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова предупреждава за активизиране на инфекциите и...
26.08 | 17:59
-
Социалното министерство предлага 1213 лв. минимална заплата от 1 януари 2026 г.
От 1 януари 2026 г. минималната почасова работна заплата ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро).
26.08 | 17:39
-
До края на следващата седмица ще са ясни резултатите от назначените експертизи, които да докажат причината за смъртта на 21-годишната родилка
Младата жена почина на 23 август след раждането на второто си дете, нейни роднини атакуваха...
26.08 | 17:20
Най-четени
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
Ще има втори вход/изход на кв. „Сарафово“ в Бургас
Затова и Димитър Николов поиска от съветниците да дадат разрешение за изготвянето на нов...
26.08 | 11:45
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30