НЕК и топлофикациите скочи срещу ниските цени на тока и парното 02.06 | 14:00

Електрическата компания ще загуби 400 млн. лв. за година, а има да плаща и заеми, казва шефът й

От iNews.bg

НЕК и толофикациите в страната скочиха срещу намерението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да запази някои и да намали други цени в енергийния сектор у нас. Това се случи по време на дискусията, организирана днес от регулатора. Според изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев. Според него идеята цената, по която дружеството продава ел.енергията, се планира да се намали с 9 лв. за мегаватчас. Ако тя наистина падне от сегашните 115 лв. на 106, това означава, че НЕК ще генерира около 400 млн. лв. загуби на година, предупреди Илиев, цитиран от 3e-news.

Той допълни и че КЕВР не е признал част от разходите на компанията, като например получения наскоро заем, с който бяха покрити дълговете към американските ТЕЦ-ове "Ей И Ес Гълъбово” и "КонтурГлобал Марица Изток 3”. А само по него НЕК ще има да плаща 60 млн. лв. Илиев отправи критики и към модела, който се спазва по отношение на изкупуването на тока от когенерациите на топлофикациите, което също носи загуби на дружеството, но и на 80% от хората в България, които не са топлофицирани, а трябва да плащат за произведената от тези централи ел.енергия.

От своя страна топлофикационните компании също изразиха остро несъгласие с предложените намаления на цените им. "Орязват се разходи, които са жизнено необходими за съществуването на дружествата като ремонти и инвестиции”, обясни председателя на УС на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. Той добави и че цените в момента са такива, каквито са били преди 10 години - относително ниски. В същото време обаче може да се увеличат, за да получат глътка въздух топлофикациите и да си направят ремонтите, от които са заинтересовани и потребителите, предаде БГНЕС.

"Фактът, че през последните години загубата на топлофикационните дружества е от порядъка на 10% спрямо оборота им и че нормата на възвращаемост е около 4-5%, която е най-ниската в енергетиката, мисля е достатъчно, за да се разбере какво се случва в топлофикационния сектор”, коментира Николаев.

Водещи

Най-четени