Най-големите фирми от автомобилния бранш у нас спира работа 26.03 | 16:01
Затварят и трите корабостроителници, още браншове са в голяма опасност, алармира АИКБ

COVID-19 замразява някои от водещите индустриални производства у нас през последните години. Епидемията от коронавируса принуди големите фирми, произвеждащи автомобилно оборудване и части, да прекратят временно работата, алармират от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Паралелно с това дейността си спират три големи корабостроителни и кораборемонтни завода. В тежка ситуация са и редица фирми от другите подсектори на машиностроенето, за което браншовата камара е сигнализирала нееднократно, посочват още от АИКБ.
Ето и компаниите, които спират работа заради COVID-19 според работодателската организация:
1. "Линамар България", Русе ("Монтюпе") – първоначално съобщи, че спират работа от 6 до 10 април. На 25 март съобщиха, че спират работа от 30 март до 10 април.
2. "ВИТТЕ Аутомотив", Русе – от 16 до 20 март са в отпуск 30% от работещите; от 23 до 27 март други 30%. Спира работа цялото производство от 30 март, засега обявено за две седмици. Причини: спрени производствата на европейските автомобилопроизводители и доставчици, от друга страна - невъзможност за осигуряване безопасността на работещите (безопасен транспорт, разстояния между работните места и т.н.). Опасенията на ръководството са, че китайските поддоставчици възстановяват производството си, а поддоставчиците (конкуренти) от Мексико не са спирали работа и вероятността да бъдат изместени от тях е много голяма.
3. Друга ключова фирма временно спира работа изцяло в двата завода за две седмици - поради въведеното извънредно положение и временното спиране на производството в заводите на клиентите им.
4. Вече знаем, че "Язаки" спря работа и в трите си завода.
Заключение:
Поддоставчиците за автомобилостроенето са в тежка ситуация.
-Невъзможност да извозват работещите, голяма част от които живеят на 70-80 км. от завода – поради коронавируса;
-Започваща криза поради спиране на европейски фирми, произвеждащи автомобили;
-Не е изключено при ненамеса от страна на държавата отделни производства да бъдат изнесени в други страни.
Корабостроене (основно кораборемонт)
1. "Бургаска корабостроителница" остава без работа. Има договор с Русия за ремонт на определени кораби по график. Руските специалисти, които трябва да присъстват и консултират дейностите по ремонта, не могат да дойдат в България. Договорът за ремонт на руски кораби не е прекратен, но изпълнението му се отлага неопределено във времето. Забавят се и срокове за доставка на материали от западните страни. Вместо за 10-12 дни доставките стават за 20-25 дни.
2. Най-големият кораборемонтен завод "Одесос", Варна. В момента довършва ремонта на кораб, но не е ясно кога и как ще пристигнат други кораби за ремонт, за които има договор, тъй като от тези страни не могат да пристигнат специалисти, контролиращи ремонта.
3. "Корабно машиностроене", Варна – спира работа за две седмици. Не може да експедира изработена продукция за Италия.
Водещи
-
Туск: Полша ще сваля всеки обект, който наруши въздушното ѝ пространство
Премиерът подчерта, че при неясни ситуации страната ще действа по-внимателно, за да не се...
22.09 | 17:40
-
Километрична тапа на АМ "Струма" преди Кресна
Шофьори изчакват около 40 минути в двукилометрова колона
22.09 | 17:20
-
България и още шест страни от ЕС ще бъдат част от "стена" срещу дронове
Такава ще бъде изградена в държавите по източните граници на блока
22.09 | 17:00
Най-четени
-
"Топлофикация София" иска по-висока цена на парното с 30%
Няма пари, за да се компенсират жителите на "Дружба" 2, дружеството вече дължи над 2 млрд....
22.09 | 13:00
-
Киселова: Международната обстановка не е спокойна, нормално е да потърсим съюзници
Посланието, което отправи тя, е девизът, изписан върху историческата сграда на Народното...
22.09 | 11:00
-
България и още шест страни от ЕС ще бъдат част от "стена" срещу дронове
Такава ще бъде изградена в държавите по източните граници на блока
22.09 | 17:00
-
"Мяра": При избори днес ГЕРБ-СДС получават 26,9%
Следващите три партии - ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС-НН - се движат в "пакет" под 14 на сто
22.09 | 14:00