Най-много ползваме банкнотите от 20 лв. 28.04 | 09:12
Те са и най-фалшифицираните, показват данни на БНБ

Банкнотата от 20 лева е била най-използвана от българското население през миналата година, става ясно от годишния отчет на Българската народна банка (БНБ). Делът на двайсетолевките от всички банкноти в обращение е близо 33%, или 104,9 млн. броя.
В същото време се е покачило и използването на банкнотите от 100, 50 и 2 лева.
Сред монетите най-многобройните са тези на стойност един лев. Те са с дял от 43%, следват монетите от 50 и 20 стотинки - с дялове от 19,4% и 16,14%. Увеличава се делът на монетите от 1 и 2 стотинки, но намаляват останалите монети.
Като стойност към края на 2011 г. парите в обращение у нас са общо 8,73 млрд. лв., като се увеличават с 5,14% спрямо края на 2010 г.
Делът на банкнотите в края на миналата година е бил 97,94% от общата стойност на парите в обращение, отбелязвайки намаление с 0,03 процентни пункта. Общата стойност на монетите, с които се разплащаме в България, пък е 174,4 млн. лв.
През миналата година в Националния център за анализ (НЦА) на БНБ са задържани общо 2860 фалшиви български банкноти. Това е със 7469 броя по-малко спрямо предходната година, като от националната банка посочват, че спадът е показател за сигурността на паричното обращение.
От всички задържани през годината неистински банкноти най-много са били и най-използваните – тези от 20 лева. Следващите любими на фалшификаторите са купюрите от 50 лева.
Водещи
-
Хиляди миряни посрещнаха Христовото Възкресение в храмовете на страната (ОБЗОР)
Християнският свят отбеляза празника на празниците
20.04 | 18:00
-
Голямата мистерия: Женен ли е бил Исус за Мария Магдалена?
Блудница или светица е била тя? Каква е съдбата на техните деца?
20.04 | 17:40
-
По 150 евро за 67 хиляди младежи в Гърция
Сумата може да се използва за туризъм - заплащане на билети за пътуване, нощувки в хотели, а...
20.04 | 17:20
Най-четени
-
Христос Воскресе!
20.04 | 00:01
-
Мигранти налазиха вилните зони
Настаняват се в птичарници, лежат на земята, унищожават зимнината
20.04 | 12:00