Наши спецове отиват в Москва за газовия хъб „Балкан“ 27.09 | 16:01
Борисов помоли Путин да обърне внимание на нашите претенции за лихвата по дълга за „Белене“

Български специалисти от "Булгартрансгаз" ще се срещнат със свои руски колеги, за да има разяснят каква е стратегията ни и разработеният бизнес модел за проекта за газов хъб "Балкан". За това са се договорили по време на телефонния си разговор днес премиерът Бойко Борисов и руският президент Владимир Путин. Газоразпределителният център на територията на България бе сред основните теми, обсъдени от двамата. Част от него е била насочена и към подготовката на тристранна среща между България, ЕК и Русия, която да доведе до ясно уточняване на техническите, икономическите и юридическите детайли по отношение на проекта.
Очаквано другата основна тема е била арбитражното дело, при което НЕК бе осъдена да плати на "Атомстройекспорт" 628 млн. евро, включващи главницата, съдебни разходи и лихва към 19 септември 2016 г. Борисов е подчертал пред Путин, че България настоява за преразглеждане на лихвените условия, поставени от "Атомстройекспорт", за които нашата страна има претенции за допусната техническа грешка при изчисляването, която води до увеличаване на дължимата от НЕК сума. "Целта ни е да бъдат изчистени проблемите между двете дружества и да се постави стабилна основа за бъдещи съвместни енергийни проекти", посочи Борисов. Той е информирал руския президент, че правителство е направило конкретни стъпки за изплащане на задълженията, включително законопроекта за отпускане на държавен заем за НЕК, чрез който компанията да погаси по-голямата част от задълженията си към "Атомстройекспорт".
Двамата лидери са изразили задоволство от постигнатите резултати на работните групи по енергийните проекти, които бяха договорени в предишния им телефонен разговор. Освен това Борисов и Путин са отбелязали добрите тенденции в развитието на сътрудничеството в туризма и изминалия летния сезон, по време на който с 40% повече руснаци са почивали у нас. От своя страна Путин е оценил високо организацията по сигурността, която е гарантирала спокойствието на чуждестранните граждани по българското Черноморие.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45