Не било добив на нефт в Добруджа, ами било проучване 03.09 | 17:40
Още през 2008 година е установено вероятно находище на газ в района
Служебният министър Светлана Жекова увери, че не е издавала разрешение за добив на природен газ и нефт в Добруджа на чуждестранна компания. По думите ѝ там все още се правят проучвания, като стриктно се наблюдава дали те отговарят на нормите на закона.
"За да се стигне дотам (бел.ред. до добив), е нужна дълга процедура по съгласуване и оценка на въздействие върху околната среда", заяви Жекова, цитирана от БТА.
Според Христо Казанджиев, експерт на министерството, сондажите и проучванията в района на Добруджа не са опасни за водните пластове.
Проект за търсене и проучване на природен газ в границите на "Блок 1-11 Вранино", в района на Добрич, е започнал през 2000 година. През 2008 година се установява, че най-вероятно има залежи от природен газ. През 2010 година МС взема решение да се сключи договор за бъдещо търсене и проучване. Преди няколко месеца Министерството на икономиката и енергетиката е сключило договор с фирмата "Парк Плейс Енерджи Корп" за продължаване на проучванията, допълва БТА.
Разрешение за работа на фирмата обаче няма, защото има процедура, включваща съгласуване с МОСВ. В Работния план за 2014 година не се предвиждат нови сондажи, а само подготовка на проект за нов сондаж. Тези сондажи не са добив на природен газ, но за да влязат в работния план на фирмата, също трябва да бъдат одобрявани от МОСВ.
Водещи
-
Валерия Велева: ГЕРБ и ДПС са в легитимна уговорка
Подумите й това създава по-голямо спокойствие на правителството
25.10 | 18:00
-
Тръмп ще проведе среща с емира и с премиера на Катар на борда на Air Force 1
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се присъедини към него
25.10 | 17:19
-
Евтаназираха 194 животни в стопанството на Рилския манастир
В животновъдния обект на светата обител беше констатиран случай на шарка по дребните преживни...
25.10 | 17:00
-
Радостин Василев: Бюджетът ще дублира дефицита на 6-7 % и ще рефинансира с още 20 млрд. дълга
От МЕЧ се готвят за извънредни парламентарни избори, коментира той на среща с партийния актив...
25.10 | 17:40
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Румяна Коларова: В България няма криза, а политическа драма
Драмата на Борисов е, че ще бъде приет бюджет, който няма да се хареса на коалиционните...
25.10 | 12:00
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40