Неразбирателството за американския държавен бюджет продължава 08.04 | 11:02

Ако в петък не се стигне до договорка, от понеделник 800 хил. чиновници ще излязат в принудителен отпуск

От Нели Минчева

За пореден път американските политици не се разбраха за държавния бюджет.

Лидерите на демократите и републиканците в Конгреса и американският президент Барак Обама не постигнаха споразумение в четвъртък за това какви да са разходите на държавата.

Въпреки това Обама изрази увереност, че днес вече ще има компромис и завършек на разговорите, което ще позволи нормалното функциониране на държавата да продължи, пише АФП.

Уверенията на Обама обаче не вдъхват абсолютна сигурност предвид крайно несигурната политическа позиция на говорителя на Камарата на представителите Джон Бойнър.

Републиканецът ще трябва да убеди хардлайнерите сред своите съпартийци, които не желаят да направят компромис и искат почти два пъти по-голямо съкращение на разходите в бюджета за следващото десетилетие.

От Белия дом изрично предупредиха, че няма да отстъпят и няма да приемат намаляване на разходите за образование, опазване на околната среда и някои аспекти от здравеопазването.

Постигането на окончателно разбирателство между демократи и републиканци ще значи осигуряване финансирането на изпълнителната власт до 1 октомври тази година, когато свършва фискалната година в САЩ.

Ако днес (08.04.11) не се стигне до договорка, от понеделник (11.04.11) 800 хил. души, работещи във федералната административна система, ще бъдат пуснати в принудителен отпуск.

Отделно ще бъдат спрени и заплатите дори на американските военнослужещи, включително на контингентите в Ирак и Афганистан.

Водещи

Най-четени