Нови етикети би трябвало да разкриват всичко за Насъщния 21.05 | 16:57
Без заблуждаващи послания, уверяват от бранша
Браншът на хлебарите и сладкарите създаде ново ръководство за етикетиране според европейския регламент.
Председателят на Управителния съвет на Браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Марияна Кукушева обясни, че с новите унифицирани етикети, съобразени с изискванията на законодателството в ЕС, най-общо ще се спре заблуждаващата информация на пакетираните хлебни изделия. "Тази информация трябва да бъде ясна и разбираема за клиентите, без заблуждаващи послания. Това искат всички легални хлебопроизводители, защото само така могат да се справят със сивата икономика, която заема голямо място в този бранш”, коментира още Кукушева.
По думите ѝ едно от задължителните указания на етикета ще бъдат възможните алергени в тях. Това, освен че ще се изписва на всички продукти с етикети, може да бъде изискано като информация и в заведенията за хранене.
"Ако си купите торта в някоя сладкарница, например, ще може да поискате от продавача информация за състава на нейните блатове и кремове”, каза д-р Райна Иванова, началник на отдел "Контрол на обекти за търговия на дребно с храни", цитирана от БТА.
Предстоят и промени в Закона за храните, с който ще се създаде регистър на МПС-та, с които се превозва хлябът. "Така ще бъде преустановена практиката за неконтролируем превоз, застрашаващ здравето на хората", обявиха от БАБХ. Според изпълнителния директор на агенцията проф. Пламен Моллов през последните години у нас има подобрение на качеството на хляба. То е продиктувано от засилващата се конкуренция, довела до по-голям асортимент и покриване на изискванията.
Водещи
-
На извънреден събор: Дадоха мандат на ръководството на БЛС да подпише нов НРД
Ще се настоява за не по-малко от 10% ръст на цените на клиничните пътеки
13.12 | 17:40
-
Петър Чолаков: Вървим към втора фаза на избори след изборите
Ние сме си виновни, не Борисов и Пеевски - докато има балами, ще има и тарикати, категоричен е...
13.12 | 17:00
-
Кои са най-търсените професии по региони и сектори?
Бизнесът търси хора с нови умения за зелена и цифрова икономика
13.12 | 16:40
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40
-
Асен Василев: Нямаме илюзията, че всички тези хора бяха на площада заради нас
По думите му последиците от масовите протести и оставката на правителството са били логична...
13.12 | 11:20
-
Пускат още 3 км от АМ Хемус днес
Около 12:00 ч. се пуска движението от п. в. „Дерманци“ до етапната връзка с път ІІІ-307...
13.12 | 10:40