Новите правила за кредитите влизат в сила до месец 02.04 | 10:15

България е 15-ата държава в ЕС, която ще има таван за лихвите по бързи заеми

От Момчил Лалев

Новите правила за кредитите ще влязат в сила до един месец за хората, които тепърва ще теглят кредити. Те няма да важат за стари кредити. Това заяви Румен Гечев от Коалиция за България.

Той коментира, че гласуваният таван от 50% лихва в новия Закон за потребителските кредити ще остане и подчерта, че той касае само бързите кредити.

"Това решение за таваните на лихвите ще е в услуга на тези, които перат пари, и тези, които искат да работят извън закона", заяви Гечев в ефира на БНТ.

По думите му друга приета промяна в Закона за потребителските кредити е, че банките няма да могат сами да формират лихвите. Те ще се формират на пазарен принцип, а банките ще могат да формират само фиксираната част на лихвите, което означава пълна прозрачност и всеки ще може да следи в медиите и в банката как се движат неговите лихви.

"Няма начин за връщане назад. Законът е гласуван два пъти на второ четене и да се търси трето гласуване, ще създаде голям прецедент от правна гледна точка", заяви в ефира на bTV народният представител Георги Кадиев по отношение на Закона за бързите кредити.

Той отбеляза, че ние сме 15-ата държава в ЕС, която ще има таван за лихвите по бързи кредити, като даде пример със закона в Германия, където съдът е определил, че таванът трябва да е с морални размери и да не се възползва от слабостта на потребителите.

По думите му фирмите в България се възползват именно от слабостта на потребителя, тъй като хората нямат друг избор. Депутатът припомни случай, в който жена взела 3000 лв., върнала 2800 лв. и имаща да връща още 18 000 лв.

"Даваш една лична карта и не мислиш. След три месеца изведнъж се оказва, че трябва да връщаш двойна сума или повече. Тогава става проблем и тук държавата трябва да се намеси", заяви Кадиев.

Ина Илиева, представител на фирма за бързи кредити, заяви, че опасенията относно закона за кредитите никога не са били крити. По думите ѝ ограничението в лихвените проценти е мярка, която трябва да бъде обмислена от всички социални и икономически аспекти.

Различни изследвания показват, че един от възможните ефекти при регулиране на лихвите по кредитите е доста по-внимателно и доста по-трудно отпускане, особено на хора, които са определени като рискови, смята Илиева. Според нея отговорните кредитори не се възползват от евентуалната слабост или трудностите на своите клиенти.

Водещи

Най-четени