Ново огнище на птичи грип във Видинско 19.12 | 16:57
Заразените птици са открити в лично стопанство в село Косово

На 17 декември Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира ново огнище на заболяването Инфлуенца по птиците (H5N8) в регистриран животновъден обект, тип лично стопанство, в с. Косово, общ. Брегово, обл. Видин. Пробите са потвърдени от Националната референтна лаборатория (НРЛ) в изпитвателна лаборатория "Екзотични и особено опасни инфекции” към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ).
Засегнатите птици в обекта са кокошки, фазани и гълъби. С цел контрол и ликвидиране на заболяването, БАБХ започна прилагане на всички мерки в съответствие с действащото законодателство. Със Заповед на изпълнителния директор на БАБХ са определени мерките за ликвидиране на огнището с високопатогенна инфлуенца по птиците и срещу разпространението на инфекция сред птиците в района.
При посещение на обекта, на 18 декември, за изпълнение на мерките по заповедта се отбелязва липса на част от птиците. По този повод са проведени срещи с областния управител на Видин, служители на ДАНС и МВР. След като съответните институции са сезирани за случая, са стартирани мерките за откриване на контактните и заразени птици. На собственика е съставен и връчен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) за неспазване на мерките за възбрана, и мерките за ликвидиране на огнище като изнасяне на заразени и контактни птици и разпространение на инфекция.
Предприето е хуманно умъртвяване и унищожаване на останалите засегнати птици в обекта и са извършени почистване и дезинфекция на дворовете и улиците в и около обекта. Определени са 3-километрова предпазна зона и 10-километрова зона за наблюдение около констатираните огнища на заболяването. В ограничителните зони няма индустриални птицевъдни обекти, а само лични стопанства.
Забранено е движението на птици и продукти от тях в и от предпазната и наблюдаваната зона. Компетентните органи извършват преброяване на птиците в тези зони. Свикана е комисия, която със съдействие на кметовете на населените места ще провежда обхождане на обектите за целите на извършване на клинични прегледи, взимане на проби при съмнение за заболяване и получаване на сигнали от собственици за заболеваемост сред птиците.
Актуална информация за огнищата на заболяването Инфлуенца по птиците в страната може да намерите в интерактивната карта, публикувана на сайта на БАБХ тук
Водещи
-
Желязков: Данъчно-осигурителната тежест няма да се увеличава
Относно темата с имотите с отпаднала необходимост премиерът Росен Желязков заяви, че е...
02.09 | 15:15
-
Нова средна заплата и линия на бедност у нас
Повече информация за хода на разследването ще бъде предоставена от наблюдаващия досъдебното...
02.09 | 14:45
-
Сарафов свика съвещание за катастрофата, при която кола се вряза в автобус в София
Установено бе, че скоростта му е била между 170 и 200 километра в час. Виктор Илиев е с...
02.09 | 14:30
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
Росен Желязков: Няма разследване, тези смущения не се водят нито хибридни, нито киберзаплахи
"За съжаление това е една от страничните, но не маловажни последици от подобни конфликти",...
02.09 | 12:30